کرمهای ضدآفتاب نانویی ساخت ایران

قدم زدن در یک روز آفتابی می‌تواند بسیار لذت‌بخش و مفید باشد. ویتامین D که در شمار ویتامین‌های ضروری برای سلامت بدن قرار دارد، با تاثیر مستقیم نور خورشید بر پوست ساخته می‌شود. البته تماس طولانی مدت با نور خورشید بی‌خطر هم نیست، اشعه‌ فرابنفش خورشید می‌تواند عامل ایجاد بیماری‌های پوستی و سرطان باشد. نگران‌نباشید! شما می‌توانید با خاطر آسوده از روزهایی آفتابی لذت ببرید به این شرط که از کرم ضدآفتاب مناسب استفاده کنید.

نور خورشید؛ مفید یا زیان‌آور؟
پوست بدن انسان به طور طبیعی فاقد توانایی لازم برای مقابله با اثرات سوء ناشی از پرتوهای نور خورشید است. اشعه فرابنفش طول موج کمتر اما انرژی بیشتری از نور مرئی دارد به همین دلیل این اشعه‌ می‌تواند نفوذپذیری بیشتری به داخل پوست داشته باشد.

شناخته‌شده‌ترین انواع پرتوهای ماورای بنفش به سه محدوده طول موج UVA و UVB و UVC تقسیم می‌شوند. با عبور نور خورشید در اتمسفر تمام UVC و ٩۰%UVB توسط ازن، بخار آب، اکسیژن و دی‌اکسید‌کربن جذب می‌شود. UVA کمتر توسط جو جذب می‌شود. بنابراین اشعه ماورای بنفشی که به زمین می‌رسد شامل کل UVA و بخش باقی‌مانده UVB است.

این ۲ نوع اشعه موجب آسیب پوست، لک، چین و چروک، پیری زودرس و افزایش ریسک ابتلا به سرطان پوست می‌شوند. مضرات اشعه UVA بیشتر به صورت ایجاد چروک، افتادگی و پیری پوست نمایان می‌شود و اشعه UVB نیز بیشتر در ایجاد سرطان پوست دخالت دارد.

کرم‌های ضدآفتاب؛ سپر دفاعی در برابر اشعه‌های مضر
با وجود تاثیر ثابت‌شده آفتاب در ایجاد سرطان پوست (که نسبت به سایر سرطان‌ها از شیوع بیشتری در جهان برخوردار است) استفاده از ضدآفتاب‌ها که نقش مهمی در حفاظت از اشعه زیان‌بار فرابنفش دارند، دو چندان شده است. ضدآفتاب‌ها مانع رسیدن اشعه‌های UVA و UVB به پوست می‌شوند. حفاظت از تابش اشعه فرابنفش از طریق دو فاکتور (جذب فاصله باندی و پخش نورUV) اعمال می‌شود؛ هرچقدر سایز ذرات محافظ کوچک‌تر و در مقیاس نانو باشد، طبیعتا باعث ایجاد محافظت بیشتر در مقابل اشعه‌های UVA و UVB و گستردگی یکنواخت روی پوست می‌شود. این گستردگی یکنواخت کمک می‌کند تا ذرات محافظ بیشتری در مقابل اشعه فرابنفش قرار بگیرند و آن‌ها را جذب کنند.

محافظت کامل‌تر با فناوری نانو
امروزه مسئله ورود فناوری‌نانو در تولید محصول‌های متنوع بهداشتی و آرایشی مانند روشن‌کننده‌ها، ضدچروک‌ها و ضدآفتاب‌ها موردتوجه است و استفاده از نانوذرات بر صنعت کرم‌های ضدآفتاب اثر گذاشته است. این نوع از ضدآفتاب‌ها به‌علت به‌کارگیری فناوری نانو دارای یک سری ویژگی‌های خاص هستند که می‌توانند از اثرهای زیان‌بار اشعه فرابنفش خورشید جلوگیری کنند.

در این میان شرکت پارس حیان توانسته برای محافظت از پوست در برابر اثرهای زیانبار نور خورشید، با استفاده از فناوری‌نانو انواع کرم‌های ضدآفتاب را تولید و به بازار عرضه کند. کرم ضدآفتاب رنگی spf 46 آردن، کرم ضدآفتاب spf 35 آردن روشن‌کننده و ضدچروک، کرم ضدآفتاب کودک spf 30 هیدرودرم و کرم ضدآفتاب spf 30 هیدرودرم فاقد جاذب‌های شیمیایی برخی از محصولات ارائه شده توسط این شرکت هستند.

مقاومت زیاد در برابر اشعه فرابنفش، ماندگاری و حفاظت بیشتر در برابر اشعه، کیفیت بالاتر و بازدهی بیشتر نسبت به محصول‌های شیمیایی از جمله مزایای مهم استفاده از این نوع کرم‌های ضدآفتاب است. قیمت این محصول به علت نوع ساختارش تنها ۵ تا ۱۰ درصد نسبت به نمونه‌های شیمیایی گران‌تر است. علاوه بر این استفاده از جاذب‌های شیمیایی در ترکیب کرم ضدآفتاب موجب بروز آلرژی در بعضی افراد می‌شود. ضمن آنکه فرآورده‌های حاوی جاذب‌های شیمیایی جهت خانم‌های باردار و کودکان توصیه نمی‌شود.

یکی از دغدغه‌های حال حاضر در بحث استفاده نانوذرات در حوزه محصولات آرایشی بهداشتی، جذب بالای این ذرات به داخل پوست است. در صورتی‌که نانوذرات مورداستفاده در این محصول وارد سلول نمی‌شوند و در همان لایه‌های سلول مرده پوست باقی می‌مانند.
همچنین هریک از ضدآفتاب موجود در بازار برای استفاده قانون خاص خودشان را دارند. این کرم‌ها باید پانزده تا بیست دقیقه پیش از مواجه شدن با آفتاب مورداستفاده قرار بگیرند و هر دو ساعت یک‌بار تجدید شوند اما ضدآفتاب‌های نانویی بلافاصه پس از مصرف، خاصیت محافظت‌کنندگی خود را ایجاد می‌کنند، به‌گونه‌ای که این کرم‌ها بلافاصله پس از استفاده، لایه حفاظتی روی پوست تشکیل می‌دهند و سد دفاعی در مقابل اشعه فرابنفش خورشید ایجاد می‌کنند.

تاییدیه‌ها و مجوزهای لازم
پارس حیان، یکی از بزرگ‌ترین تولیدکنندگان محصولات مراقبت شخصی و مراقبت از پوست، مو و دندان و محصولات آرایشی در خاورمیانه است. سبد محصولات این شرکت شامل ۳۰۰ محصول (زیرمجموعه ۱۱ برند) است.

این شرکت از جمله شرکت‌های تولیدکننده محصول‌های بهداشتی و آرایشی است که طی چند سال گذشته به بهره‌گیری از فناوری نانو در محصولات خود روی آورده است و موفق به تولید انواع کرم‌های ضدآفتاب با استفاده از این فناوری شده است. این شرکت توانسته علاوه‌بر دریافت گواهینامه نانومقیاس از ستاد توسعه فناوری نانو و تاییدیه وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، تاییدیه‌های بین‌المللی این محصول را نیز اخذ کند.
ساختارهای کریستالی تیتانیوم دی اکساید نانو به دو صورت روتایل و آناتاز مورداستفاده قرار می‌گیرند. این درحالی است که اتحادیه اروپا استفاده از ساختار آناتاز را در تولید محصولات آرایشی بهداشتی ممنوع اعلام کرده است و ساختار روتایل را موردپذیرش قرار داده است و شرکت پارس حیان نیز محصولات خود را در ساختار روتایل به تولید می‌رساند.

درباره کرم‌های ضدآفتاب پارس حیان
شرکت پارس حیان برای تولید این محصول‌ها از دو ماده TiO2 (تیتانیوم دی اکساید) و ZnO (زینک اکساید) استفاده کرده است. البته سهم ترکیبات تیتانیوم اکساید به دلیل نوع کاربری و مکانیسم راحت تولید و نقش بهتر حفاظت‌کنندگی، نسبت به زینک اکساید بیشتر است.

این دو ماده از گذشته در کاهش اثر زیان‌بار UV نقش موثری داشته و در سایز میکرو مورداستفاده قرار می‌گرفتند که پروسه ساخت آن‌ها با پیچیدگی‌ها و سختی‌های زیادی همراه بود. اکنون با تبدیل سایز آن در اندازه نانو مشکلات گذشته مانند سفیدی بیش از حد پوست هنگام استفاده از ضدآفتاب‌ها رفع شده است. از سوی دیگر هرچقدر سایز این مولکول‌ها کوچک‌تر باشد بهتر می‌توانند در مقابل اشعه فرابنفش خاصیت حفاظت‌کنندگی داشته باشند.

شما می‌توانید برای آشنایی بیشتر با محصولات تولیدی شرکت پارس حیان، به صفحه این شرکت در پایگاه اطلاع‌رسانی محصولات فناوری نانو ایران مراجعه کنید.