ثبت 162 فرم تقاضای استفاده از فناوری نانودر نمایشگاه AgroFood 2017

162 فرم تقاضای استفاده از فناوری نانو در نمایشگاه AgroFood 2017 که از 2 تا 5 خردادماه 1396 برگزار شد به ثبت رسید. در این نمایشگاه 6 فناوری در معرض بازدید صنعتگران و علاقه مندان قرار گرفت.

بیست و چهارمین نمایشگاه بین‌المللی صنایع کشاورزی، مواد غذایی، ماشین آلات و صنایع وابسته با حضور 1500 فعال داخلی و خارجی صنایع غذایی و کشاورزی برگزار شد، در این نمایشگاه شرکت کنندگانی از ایران و 37 کشور جهان حضور داشتند، با توجه به اعتبار این نمایشگاه و شناخته شدن به عنوان یکی از بزرگ‌ترین رویدادهای صنایع غذایی و کشاورزی در خاورمیانه، 15 کشور اسپانیا، اتریش، ایتالیا، آفریقای جنوبی، آلمان، برزیل، تایلند، ترکیه، چین، دانمارک، فرانسه، کره جنوبی، لهستان، هلند و هند به صورت پاویون های رسمی در نمایشگاه مشارکت داشتند.

در این نمایشگاه 752 شرکت داخلی و 746 شرکت خارجی به مساحت حدود 75 هزار مترمربع حضور پیدا کردند تا جدیدترین کالاها، تولیدات و خدمات خود را ارائه و در معرض دید علاقه‌مندان قرار دهند.

شرکت های فناوری نانو با توجه به اهمیت آشناسازی و توسعه صنعتی فناوری نانو در حوزه کشاورزی و صنایع غذایی، در نمایشگاه ایران اگروفود 2017 شرکت و آخرین فناوریهای داخلی مبتنی بر فناوری نانو در حوزه کشاورزی و صنایع غذایی را عرضه نمودند.
فناوری های حاضر در غرفه ستاد توسعه فناوری نانو عبارت بودند از:

شرکت نانوپلاست جلفا ارس، عرضه کننده نایلون زیست‌تخریب‌پذیر:
پلاستیک های زیست‌تخریب‌پذیر دارای ویژگی¬هایی از جمله عمر مفید زیر 5 سال، مصرف انرژی کمتر در فرآیند تولید، افزایش استحکام کششی نسبت به موارد مشابه است و امکان تولید پلاستیک زیست‌تخریب‌پذیر در ضخامت های متفاوت وجود دارد. اکثر متقاضیان این شرکت، محصولات را برای صادرات به کشورهای روسیه، ترکیه، آلمان، عراق، آذربایجان درخواست کرده اند.

بسپار سازان ایرانیان (بسا پلیمر)/کفپوش‌های رزینی بسا پلیمر ویژه صنایع غذایی:
نانوکفپوش اپوکسی مقاوم به سایش دارای مقاومت سایشی و سختی بسیار بالاتر نسبت به کفپوش های رایج شده است، علاوه بر این نتایج آزمون سایش انجام شده روی این محصول و نمونه شاهد (فاقد نانو ذرات) نشان دهنده افت جرم کاهش یافته در اثر سایش به دلیل حضور نانو ذرات است. این نانوکفپوش ها در محیط‌های صنعتی، سالن‌های تولید و انبارها، صنایع غذایی و نوشیدنی، صنایع دارویی و شیمیایی، پارکینگ خودرو ها، مکان های تجاری و مسکونی و… کاربرد دارند. بازدیدکنندگان این شرکت، محصولات را به منظور استفاده در کارخانه های صنایع غذایی و لبنیات، کارخانه های تولید کننده محصولات آرایشی بهداشتی و سالن های تولیدی تقاضا نموده اند.

رایان زرین سینا/پودر مرگ موش حاوی نانوذرات – شُک‌بوم:
نانوپودر غیرسمی کشنده موش، محصولی منحصر به فرد فاقد هرگونه سموم شیمیایی خطرناک برای انسان، محیط زیست، دام، طیور، خاک، گیاه و سایر جانداران بوده و مصرف کننده می تواند این نانوپودر را با اطمینان خاطر مورد استفاده قرار دهد. این محصول دارای تاییدیه های مراجع ذیصلاح می باشد. اثرگذاری این محصول به گونه ای است که موش پس از مصرف، به محل امن خود پناه برده و دچار انسداد دستگاه گوارش و ایست قلبی می گردد. متقاضیان این محصول، مدیران کشت و صنعت ها و کارخانه های صنایع غذایی بوده اند.

شرکت پیام آوران نانوفناوری فردانگر/ دستگاه پاستوریزاتور و هموژنایزر غیرحرارتی همزمان به روش نانو کویتاسیون:
فناوری نانوکویتاسیون قابل استفاده در صنایع مختلف از جمله تصفیه آب و پساب، صنایع غذایی و پاستوریزاسیون سرد، صنایع دارویی و تولید انواع نانوداروها، صنایع رنگ و پلیمر و صنعت نفت و پتروشیمی است. روش نانوکویتاسیون به عنوان روشی نوین جهت هموژنیزاسیون با مصرف پایین انرژی به صنایع مختلف عرضه می گردد. نانوکویتاسیون هیدرودینامیک اشاره به تشکیل و ترکیدن آنی نانوحباب ها در مایع دارد که در اثر کاهش فشار و سپس افزایش آنی آن با استفاده از هندسه خاص راکتور در سیال جاری ایجاد می گردد. به موجب حرکت و انفجار نانوحباب ها، یکنواختی مطلوب در سیال ایجاد می شود. هموژنیزاسیون در صنایع غذایی به ویژه صنعت لبنیات و نوشیدنی اهمیت ویژه ای دارد. پاستوریزاتور غیرحرارتی با عبور سیال از راکتورهای نانوکویتاسیون باعث کاهش بار میکروبی می شود. حفظ ارزش غذایی محصول بعد از فرایند پاستوریزاسیون و هموژنیزاسیون اهمیت ویژه‌ای دارد.

شرکت پلاسما ایده آزما/ دستگاه مولد پلاسمای سرد افزایش چاپ‌پذیری بر روی بسته‌بندی‌های مواد غذایی:
یکی از بزرگترین چالش هایی که در صنعت چاپ و بسته بندی در دنیا وجود دارد، چسبندگی پایین آنهاست. مواد پلیمری به واسطه ساختار شیمیایی ویژه ای که دارند ذاتاً دارای انرژی سطحی پایینی هستند که این امر باعث ضعیف شدن چسبندگی سطحی و یا حتی در برخی موارد عدم چسبندگی می شود. پلاسمای سرد به علت کار در فشار اتمسفری و دمای محیط به عنوان یکی از روش های پردازش و آماده سازی سطوح پلیمری مطرح است که می تواند بدون تاثیرگذاری بر خواص عمومی پلیمر و تخریب آن با عملیاتی سطحی به رفع این معضل بپردازد. اکثر متقاضیان این محصول، کارخانه‌های بسته بندی صنایع غذایی بوده اند.