استفاده از کاشی‌های نانویی آنتی‌باکتریال ایرانی در مراکز درمانی

بیش از ده بیمارستان و مرکز درمان از کاشی‌های آنتی‌باکتریال شرکت نانوپیشتاز پارس بهره‌مند شده‌اند. نصب این کاشی‌ها موجب ضدعفونی شدن فضای بیمارستانی شده و می‌تواند میزان عفونت را به حد قابل‌توجهی کاهش دهد.

از ابتدای سال تاکنون شش مرکز درمانی و بیمارستانی از کاشی‌های آنتی‌باکتریال شرکت نانوپیشتاز پارس استفاده کرده‌اند. بیمارستان طالقانی ایلام، بیمارستان صدتخت خوابی نیروی دریایی بندرعباس، مرکز جراحی محدود دکتر تیزرو ارومیه، بیمارستان ۹۶ تخت‌خوابی باغ ملک اهواز، بیمارستان گلستان اهواز، بیمارستان کُنارک سیستان و بلوچستان از جمله مراکزی هستند که در سال جاری از این فناوری بهره‌مند شده‌اند. پیش از این نیز کاشی‌های آنتی‌باکتریال در چندین بیمارستان تهران و کرج نصب و مورد بهره‌برداری قرار گرفته بودند.

مهندس علی سید معصومی، عضو هیئت‌مدیره شرکت نانوپیشتاز پارس درباره بازار هدف این محصولات می‌گوید: «در حال حاضر از کاشی‌های آنتی‌باکتریال نانوپیشتاز پارس در بیمارستان‌ها استفاده می‌شود. بیمارستان رسول اکرم، بیمارستان گلستان تهران، بیمارستان شهید مدنی کرج و بیمارستان شهید باهنر کرج از جمله مراکز درمانی هستند که از این کاشی‌ها استفاده کرده‌اند.»

وی درباره بازار هدف بعدی این شرکت می‌گوید: «بعد از بیمارستان‌ها ما به دنبال توسعه بازار در بخش‌های دیگر نظیر هتل‌ها، آشپزخانه‌های صنعتی و سرویس‌های بهداشتی عمومی هستیم. متاسفانه هنوز این فناوری برای بیشتر سازمان‌ها شناخته شده نیست و ما در تلاش هستیم تا این فناوری را به خوبی معرفی کنیم و مزیت‌های آن را برای مخاطب تشریح کنیم. از آنجایی که این کاشی‌ها آنتی‌باکتریال هستند، دیگر نیازی به استفاده از مواد ضدعفونی‌کننده نیست که این خود یک مزیت بزرگ محسوب می‌شود.»

معصومی در ادامه افزود: «با توجه به عملکرد این فناوری، به دنبال صادرات آن هستیم و در حال حاضر رایزنی با چند شرکت در عمان و ترکیه برای عقد قرارداد را آغاز کرده‌ایم. البته ما تنها به این فناوری محدود نخواهیم شد و در حال حاضر بخش تحقیق و توسعه شرکت نانوپیشتاز پارس در حال کار روی توسعه این فناوری و افزودن خاصیت ضدجرم به کاشی‌ها است. این ویژگی با آب‌گریز بودن متمایز است، به‌طوری که استفاده از آن مانع از ایجاد جرم روی سطح کاشی می‌شود.»

مهدیه عباسی، کارشناس فروش شرکت نانوپیشتاز پارس، در مورد مزیت محصولات نانویی این شرکت نسبت به سایر محصولات مشابه می‌گوید: «نمونه خارجی این محصول با استفاده از پرتوهای فرابنفش عمل می‌کنند، به طوری که در تاریکی مطلق، کارایی آنتی‌باکتریالی ندارد. این درحالی است که آزمون‌های انجام شده روی کاشی‌های آنتی‌باکتریال نانوپشتاز پارس مؤید این مطلب است که این کاشی‌ها در تاریکی مطلق نیز قابلیت آنتی‌باکتریالی دارند و به پرتوهای فرابنفش نیاز ندارند.»

بررسی‌های انجام شده توسط شرکت نانوپیشتاز پارس نشان می‌دهد که در صورت استفاده از کاشی‌های آنتی‌باکتریال این شرکت در اتاق عمل، بازگشت سرمایه حاصل از کاهش مصرف مواد ضدعفونی‌کننده، ۴۰ روز بوده و در صورتی که این کاشی‌های آنتی‌باکتریال در اتاق‌های CCU،ICU و اتاق‌های تمیز استفاده شود، بازگشت سرمایه ۲۷ روزه خواهد بود.