بهبود خواص مکانیکی و رنگ پذیری نانوکامپاند پلی‌‌پروپیلن ایرانی مورد استفاده در سپر خودرو

پلی‌پروپیلن (PP) به دلیل ارزان‌ قیمت بودن و خواص مکانیکی و قالب پذیری فوق‌العاده‌، در تولید بیش از 50 درصد مواد پلاستیکی مورداستفاده در صنعت خودرو به کار می‌رود. ترکیبات پلی‌پروپیلن در قسمت‌های مختلف خودرو از قبیل سپر، داشبورد و درب‌ها مورداستفاده قرار می‌گیرند. چندین درجه از ترکیبات پلی‌پروپیلنی با مشخصات عملکرد متفاوت توسط ترکیب کردن پلی‌پروپیلن با مواد دیگر مطابق با عملکرد موردنیاز بخش‌های مدنظر توسعه‌یافته‌اند. ترکیب نانوذرات با ماتریس پلیمری توجهات زیادی در زمینه کاربرد ترکیبات پلی‌پروپیلن در صنعت خودروسازی به خود اختصاص داده است. این امر به دلیل امکان استفاده از میزان کم نانوذرات (به‌عنوان فیلر) با افزایش خواص مکانیکی ضربه و استحکام می‌باشد.

محوریت اصلی این تقاضا جایگزینی سپر معمولی با سپر حاوی نانوذرات به منظور بهبود خواص مکانیکی سپر خودرو که منجر به تولید محصول با کیفیت و استحکام بالاتری گردیده، می‎باشد. در این راستا  فروش کامپاند های پیشرفته ساخت داخل مورد توجه واقع شده است.

گرانول پلی‌‌پروپیلن تقویت شده با نانوذرات

افزودن نانوذرات به‌عنوان فیلر در ماتریس پلیمری منجر به بهبود استحکام مکانیکی و مقاومت در برابر ضربه می‌شود.خواص مکانیکی این محصول طبق آزمون کشش تک‌محور مطابق استاندارد ASTM 638:14 بهبود یافته به‌ طوری‌ که استفاده از نانو مواد منجر به افزایش 3 و 68 درصدی به ترتیب در استحکام تسلیم و ازدیاد طول در نقطه شکست شده است. یک کاهش 10 و 50 درصدی به ترتیب در استحکام شکست و ازدیاد طول در نقطه تسلیم اتفاق می‌افتد. مطابق آزمون ضربه چارپی طبق استاندارد ASTM D6110:10 افزایش 5 برابری در مقاومت در برابر ضربه محصول نهایی اتفاق می‌افتد. جدول زیر این نتایج را در جزییات نشان می‌دهد.

گفتنی است که شرکت شمیم پلیمر کوثر در سال 1386 با هدف تولید کامپوزیت‌های زمینه پلیمری با تکیه به سابقه پژوهش و تخصص نیروی انسانی و با به کارگیری تجهیزات و تکنولوژی روز آغاز به کار نمود. این شرکت مجهز به لابراتوار تخصصی پلیمر بوده و طیف وسیعی از محصولات و ترکیبات پیشرفته پلیمری از قبیل کامپوزیت‌های تقویت شده با انواع فیلر معدنی ، الیاف شیشه، کامپوزیت‌های پلیمری مقاوم به ضربه، مقاوم به آتش و حرارت ، مستربچ‌های متنوع پلیمری و انواع آلیاژهای خاص را تولید می‌نماید. کیفیت محصولات متنوع و خدمات این شرکت پاسخگوی نیاز صنایع مختلف از قبیل خودروسازی، لوازم خانگی، بسته بندی، الکتریکی و… می‌باشد. علاوه بر آن خدمات مشاوره و مهندسی معکوس و جایگزینی گریدهای وارداتی بصورت تخصصی و با هدف کاهش نیاز صنایع مختلف به واردات انجام می‌پذیرد.