ساخت دستگاه فریز درایر دارویی برای تولیدنانو داروها در داخل کشور

شرکت تکوین آزمایش پارسه (تاپکو اراک) در سال ۱۳۸۸ تأسیس شد و در حوزه‌های مختلف طراحی و مهندسی به فعالیت پرداخت. این شرکت از سال ۱۳۹۲ تمام توان خود را بر روی طراحی و ساخت دستگاه‌های فریز درایر متمرکز نمود و در شهریور ماه سال ۱۳۹۳ با طراحی و ساخت فریز درایرهای صنعتی موفق به اخذ گرید دانش بنیان شد. این شرکت در سال ۱۳۹۴ به عضویت مرکز رشد واحدهای فناور مؤسسه تحقیقات واکسن و سرم سازی رازی پذیرفته شد. در سال ۱۳۹۵ شرکت دانش بنیان تکوین آزمایش پارسه از نخستین دستگاه فریز درایر صنعتی کشور رونمایی کرد و ایران را در جمع صاحبان فناوری طراحی و ساخت دستگاه‌های فریز درایر صنعتی غذا و دارو در جهان قرار داد. در حال حاضر این شرکت با تکیه بر توان فنی و تجربه چندین ساله مدیران و پرسنل خود تلاش می‌کند تا پیشگام صنعت طراحی و ساخت دستگاه‌های فریز درایر در ایران و منطقه باشد.

نحوه همکاری و قرارداد پیمانکاری بصورت پرداخت تسهیلات به متقاضی در قالب لیزینگ بوده است. به منظور تحقیق و توسعه، و تولید نانوذرات دارویی (داروهای ضد سرطان و …)، شرکت متقاضی به دنبال راه اندازاری فریز درایر دارویی در خط تولید می‌باشد. با توجه به الزامات صنعت داروسازی، طراحی و ساخت فریز درایر دارویی از حساسیت بالاتری برخوردار است.

 

خشک‌کن انجمادی دارویی

فریز درایر یا خشک کن انجمادی با استفاده از خلا و دماهای پایین حلال را با روش تصعید حذف کرده و ماده را خشک می‌کند. ماده خشک شده بسیار متخلل بوده و از این جهت فریز درایر در فرآیند تولید پلیمرهای متخلل و نانو ساختارها به کار می‌رود. فریز درایر در تولید نانو ذرات با کاربرد در مواد الکتروشیمیایی، محیط زیست، مهندسی، و صنایع دارویی نیز به کار گرفته شده است. حفظ خاصیت همگن بودن شبیه آنچه در حلال وجود دارد، اندازه کوچک ذرات تولید شده و عمر طولانی مدت برای داروها از دلایل اصلی انتخاب فریز درایر است.