همراهی صندوق نوآوری و شکوفایی با نانو در نساجی

توسعه اکوسیستم نوآوری در صنایع نساجی و پوشاک با رویکرد تسهیل تأمین مالی نوآوری از طریق صندوق نوآوری و شکوفایی، نشست اول خود را با شرکت‌های دانش‌بنیان نانویی، ۲۸ بهمن در محل صندوق نوآوری و شکوفایی برگزار کرد.

در این نشست پنج شرکت ایرانی تولیدکننده محصولات نانویی، توانمندی‌های خود را معرفی کردند. محصولات معرفی‌شده شامل الیاف آنتی‌باکتریال، خنک‌کننده و سلامتی‌بخش شرکت تهران زرنخ، پوشش‌های ایجادشده با فناوری پلاسما شرکت بسافن، فناوری منسوجات هوشمند شرکت نانوماد پارس، فناوری کاهش آلاینده‌های پساب‌های رنگرزی و تکمیل شرکت شمیم شریف و فناوری چاپ الکترونیک در تولید لباس‌های گرم‌شونده شرکت رویال توسعه بود.

تحقیق و توسعه رکن اساسی صنعت نساجی
اتحادیه تولید و صادرات نساجی و پوشاک ایران فعالیت جدیدی را در تحقیق و توسعه و ارتباط با فن‌آوران و استارت‌آپ‌ها آغاز کرده است. قدیری دبیر کل اتحادیه در این نشست خاطرنشان کرد که پتانسیل بالایی در صنعت نساجی وجود دارد که با راه‌اندازی کمیته کسب‌وکار نوآورانه برای افزایش ارتباط صنعتگران و دانش‌پژوهان فرصت‌سازی شده است. این کمیته علاوه بر رفع مشکلات فنی صنعت، محلی برای طرح معضلات و مطالبات این حوزه خواهد بود. برای راهبری بیشتر نیاز داریم که ضمن اطلاع‌رسانی خوب و آشنایی با توانمندی موجود، اعتمادسازی و استمرار صورت دهیم تا نتایج بهتری از نشست گرفته شود.

ایران متکی به ظرفیت‌های بالای فناوری نانو
فناوری نانو در زمینه نساجی و پوشاک در موارد زیادی ضمن ارتقاء کیفیت منسوجات منجر به کاهش قیمت تمام‌شده نیز می شوند. دکتر سعید سرکار در نشست توسعه اکوسیستم نوآوری در صنایع نساجی و پوشاک خاطرنشان کرد که کشور از بنیه علمی بالایی در فناوری نانو برخوردار است و آنچه در بازار وجود دارد مبتنی بر توانمندی‌های داخلی است و هیچ فناوری یا دانشی از خارج وارد نشده است. بر اساس راهبرد ستاد ویژه توسعه فناوری نانو تمام فرآیندها از آموزش تا تولید محصول علاوه بر پیوست اقتصادی، پیوست صادراتی نیز دارند.

دکتر سرکار شرکت‌های دانش‌بنیان را واسطه مناسبی بین دانشگاه و صنعت دانست و گفت: «شرکت‌های دانش‌بنیان ضمن آشنایی با ادبیات صنعت برآمده از بطن دانشگاه هستند و تحقیق و توسعه را درک می‌کنند، بر همین اساس مانند کاتالیزور، نیاز صنعت را مرتفع خواهند کرد. طیف عظیمی از فناوری نانو در صنعت نساجی و پوشاک وجود دارد که در این نشست تنها پنج نمونه آن مطرح می‌شود. امیدوارم جلسه بعد بیشتر فناوران باشند و مشکل صنعت نساجی در آن مطرح شود.»

مشوق‌های مالی صندوق نوآوری و شکوفایی
ملکی‌فر معاون توسعه صندوق نوآوری، رویکرد صندوق برای تأمین مالی قراردادهای شرکت‌های نانویی و صنعت نساجی را بیان کرد و گفت: «حمایت این صندوق از صنعت نساجی شامل لیزینگ خرید خدمات یا محصولات شرکت‌های دانش‌بنیان می‌باشد. همچنین اگر بین یک شرکت دانش‌بنیان و صنعت نساجی قراردادی منعقد شود به میزان ۲۰ تا ۲۵ درصد از حجم قرارداد به شرکت دانش‌بنیان از طرف صندوق با تسهیلات ۱۱ درصدی تخصیص می‌یابد. این تسهیلات به خط تولید نیز تخصیص داده می‌شود.»

وی همچنین افزود: «صندوق نوآوری و شکوفایی قصد دارد با سرمایه ۳ هزار میلیارد تومانی از ۴ هزار شرکت دانش‌بنیان حمایت کند.»

در پایان جلسه نمایندگان صنعت نساجی و پوشاک از شرکت‌های ارائه‌دهنده سؤالاتی چون میزان ثبات آب‌گریزی محصولات، هزینه ساخت دستگاه خلأ آب‌گریزکننده، تسهیلات صندوق نوآوری و شکوفایی، توجیه اقتصادی استفاده از برق در کاهش آلاینده‌های پساب رنگرزی و استفاده از آن در دباغی چرم پرسیده شد و شرکت‌ها به سؤالات حاضرین پاسخ دادند.