تولید صنعتی نانوالکترودهای جوشکاری در کشور

جوشکاری مخازن تحت فشار و مخازن ذخیره محصولات پتروشیمی و همچنین تجهیزات صنایع مختلف سیمان، دفاع، کشتی‌سازی و سازه، با حساسیت زیادی همراه است و باید در انتخاب الکترود مناسب برای جوشکاری آن‌ها دقت کافی انجام شود. با کمک فناوری نانو الکترودهایی کارآمد برای جوشکاری در این صنایع به تولید رسیده است.

به طور کلی از الکترودهای قلیایی به دلیل خواص مکانیکی بالا برای جوشکاری تجهیزات خاص استفاده می‌شود. الکترودهای با روکش قلیایی در کنار خواص مکانیکی بالایی که ایجاد می‌کنند، جاذب رطوبت محیط اطراف هستند.

بروز ترک سرد هیدروژنی در منطقه جوش، متاثر از حرارت جوشکاری و یا در زیر منطقه جوش از مشکلاتی است که پس از پایان جوشکاری و حتی در زمان سرویس تجهیز موردنظر در جوش و یا اطراف آن اتفاق افتاده و سبب بروز خسارات سنگین می‌شود. منبع اصلی ورود هیدروژن به فلز جوش و بروز ترک سرد هیدروژنی، رطوبت موجود در روکش الکترود است. رطوبت مذکور در طول قوس تجزیه شده و به هیدروژن اتمی تبدیل و وارد فلز جوش می‌شود.

الکترودها با کمک فناوری نانو در برابر جذب رطوبت مقاوم شدند
شرکت صنعتی آما با بهره‌گیری از فناوری نانو و استفاده از نانوذرات در روکش الکترودهای قلیایی موفق به ساخت الکترودهای قلیایی مقاوم به جذب رطوبت شده است.

برای تولید این الکترودها پس از توزین و مخلوط کردن مواد اولیه اقدام به اضافه کردن نانوذرات به چسب کرده و چسب حاوی ماده نانو به مخلوط خشک اضافه و با آن ترکیب می‌شود.

با اکسترود مخلوط‌تر نهایی بر روی مغزی فولادی الکترود و تولید الکترود روکش‌دار و پخت الکترودها در کوره محصول نهایی آماده عرضه به مصرف‌کنندگان می‌شود.

این الکترودها و دیگر الکترودهای قلیایی با استحکام‌های بیشتر و همچنین الکترودهای مورد استفاده برای جوشکاری فولادهای زنگ نزن، در صنایع مختلف از جمله ساخت تجهیزات و سیستم‌های لوله‌کشی در صنایع نفت و گاز و پتروشیمی، صنایع سیمان، دفاع، کشتی‌سازی و سازه کاربرد فراوان دارند.

نگاهی مقایسه‌ای به الکترودهای آما

روکش الکترودهای مقاوم به جذب رطوبت (حاوی ذرات نانو) باید طبق استاندارد AWS A5.1, A5.5 در محیطی با ۸۰ درصد رطوبت و دمای ۲۸ درجه سانتی‌گراد به مدت ۹ ساعت کمتر از 4/0 درصد رطوبت جذب می­کنند، حال آنکه الکترودهای فاقد ذرات نانودر شرایط فوق خیلی بیشتر از 4/0 درصد رطوبت جذب می­کنند.

گفتنی است که این الکترودها در داخل ایران منحصراً توسط شرکت صنعتی آما با استفاده از فناوری نانو تولید می‌شود که از لحاظ قیمت خرید در مقایسه با محصولات خارجی (ESAB)، از اختلاف قیمتی قابل توجهی برخوردار است.

با شرکت صنعتی آما بیشتر آشنا شوید
شرکت صنعتی آما از سال ۱۳۳۸ شروع به تولید مواد مصرفی جوشکاری کرده و محصولاتی همچون انواع الکترودهای جوشکاری با قوس الکتریکی، انواع سیم جوش‌های مخصوص جوشکاری با گاز محافظ، انواع سیم جوش‌های مخصوص جوشکاری زیرپودری، انواع سیم جوش‌های توپودری و انواع فلاکس‌های جوشکاری زیرپودری را تولید می‌کند.این شرکت توانسته با تجهیز و سرمایه‌گذاری قابل توجه در امر تحقیقات و کنترل کیفیت و جذب متخصصین و اساتید دانشگاه‌ها، شرکت در نمایشگاه‌های داخلی و خارجی، برقراری ارتباط و همکاری نزدیک با شرکت‌های صاحب‌نام در صنعت جوشکاری جهان، برگزاری کنفرانس‌های تخصصی بین‌المللی و داخلی، در جهت تولید مواد مصرفی جوشکاری با کیفیت بالاتر قدم بردارد.

همچنین واحد تحقیقات آما با ارائه بیش از ۳۰ عنوان مقاله در کنفرانس‌ها و نشریات داخلی و خارجی و ارتباط مستمر با دانشگاه‌ها و انجام چندین پروژه مشترک سعی در تأمین نیازهای صنایع مختلف کشور کرده است.

در حال حاضر شرکت صنعتی آما بزرگ‌ترین واحد تولیدکننده مواد مصرفی جوشکاری در منطقه غرب آسیا و خاورمیانه محسوب می‌شود که محصولات آن با کیفیت بالا و مطابق استانداردهای بین‌المللی عرضه می‌شود.

شرکت صنعتی آما با انجام مراحل مختلف تولید تحت بازرسی ناظران صادرکننده گواهی نانومقیاس، نهایتاً در اسفندماه سال ۱۳۹۷ موفق به دریافت این گواهی‌نامه برای تولید الکترودهای با روکش قلیایی با کمک فناوری نانو شد.