رفع مشکل سایش قطعات با نانوسیم‌جوش‌های توپودری ساخت داخل

پدیده سایش یکی از معضلات فعلی صنایع مادر محسوب می‌شود. این موضوع هزینه‌های زیاد تعمیر و نگهداری و خارج شدن قطعات از روند تولیدی را به این صنایع تحمیل می‌کند.

محسن عسکری پیکانی مدیر عامل شرکت دانش بنیان توسعه فناوریهای پیشرفته مواد نانو ساختار نماد، با اشاره به مشکلات ناشی از پدیده سایش در صنایع، گفت: هم‌اکنون عمده فعالیت شرکت در زمینه توسعه و تولید سیم‌جوش‌های توپودری بر پایه فولادهای نانوساختار متمرکز شده است.

وی با بیان اهمیت فناوری نانو در افزایش کیفیت محصولات گفت: در گذر زمان پوشش‌های ضد سایش تغییرات زیادی کرد و نسل جدید این مواد که چند سالی است وارد بازارهای بزرگ جهانی شده است، می‌توانند مقاومت به سایش و در نتیجه عمر قطعات را بسته به شرایط و کاربرد تا چندین برابر افزایش دهند.

به گفته عسکری، استراتژی اتخاذ شده در این مسیر، استفاده از جدیدترین فناوری طراحی آلیاژی با به کارگیری فناوری نانو در آن است. این محصول به شکل سیم‌جوش‌های توپودری در قطرهای مختلف توسط شرکت تولید شده و از طریق روش معمول جوشکاری (جوش CO2  یا همان MIG/MAG) بر روی قطعات صنعتی تحت سایش اعمال می‌شوند. صنایع سیمان، فولادسازی، معدن، حفاری، راه‌سازی و … به عنوان کاربران اصلی این محصول شناخته می‌شوند.

وی با اشاره به عدم وجود زیرساخت‌های مناسب صادراتی در کشور، تاکید می‌کند: محصولات تولیدی ما در حد استانداردهای جهانی تولید می‌شود؛ و ما تمامی وقت و توان خود را صرف حل مشکلات کشورمان می‌کنیم.

شایان ذکر است که این شرکت دانش‌بنیان در زمینه تحقیق و توسعه محصولات مبتنی بر فناوری نانو در صنایع متالورژی فعالیت دارد. یکی از موضوعات مورد توجه این شرکت طراحی آلیاژهایی بسیار سخت و با مقاومت به سایش بسیار بالاتر از محصولات موجود در بازار، برای ایجاد لایه‌های سخت‌پوشی (Hardfacing) با هدف افزایش طول عمر قطعات است که بکمک فناوری نانو محقق شده است.