راه‌اندازی بزرگترین واحد تولید هیدروژن پالایشگاهی آبادان با نانوکاتالیست‌های پیشرفته ایرانی

نانوکاتالیستهای پیشرفته پیش ریفرمینگ (Pre Reforming)، به منظور انجام عملیات ریفرمینگ هیدروکربنهای سنگین موجود در خوراک واحدهای متانول و هیدروژن، مورد استفاده قرار می گیرند. تولید این مواد نانوساختار، در مقایسه با دیگر نانوکاتالیست های ریفرمینگ، از پیچیدگی های بیشتری برخوردار می باشد.

این دسته از نانوکاتالیستهای پیشرفته ایرانی، در سال 1402 به سفارش شرکت بزرگ ODCC باهدف به کارگیری در بزرگترین واحد تولید هیدروژن پالایشگاهی کشور احداثی در پالایشگاه آبادان، توسط پژوهشگران و متخصصان صنعت نانوکاتالیست در شرکت گسترش فناوری خوارزمی، تولید، تحویل دهی، بارگذاری و در سال جاری با موفقیت مورد بهره برداری قرار گرفت.

با توجه به طراحی واحد هیدروژن پالایشگاه آبادان و امکان استفاده از هر دو نوع خوراک NG (بنزین طبیعی/Natural Gasoline) و LPG (گاز مایع/Liquefied Petroleum Gas) در خط تولید، بکارگیری نانوکاتالیست های پیش ریفرمینگ در این واحد، از اهمیت فوق العاده ای برخوردار است.

با استفاده از این نانومواد پیشرفته، میزان هیدروکربن های سنگین موجود در LPG بطور قابل توجهی کاهش می یابد. توزیع مناسب و بهینه فلز فعال نیکل روی پایه نانوساختار، باعث فعالیت بالای این گروه از نانوکاتالیستها شده است. همچنین مقاومت نانوکاتالیست در برابر تشکیل کک از جمله مشخصات بارز نانوکاتالیستهای پیش ریفرمینگ تولیدی بشمار می رود.

شرکت گسترش فناوری خوارزمی، در کنار ارائه این نانوکاتالیست ها به پالایشگاه آبادان، نانوکاتالیست های HDS (Hydrodesulfurization)، نانوکاتالیستهای MTS (:شیفت دما متوسط آب-گاز/Medium Temperature Shift catalysts)، نانوجاذب های سولفوزدایی و نانوکاتالیستهای ریفرمینگ اولیه را نیز به عنوان محصولاتی با فناوری بسیار پیشرفته در واحد هیدروژن این پالایشگاه وارد چرخه تولید کرده است.

شایان ذکر است در پالایشگاه نفت آبادان، پروژه‌های نوسازی و بازسازی متعددی در حال انجام است که یکی از آنها موسوم به فاز ۲ طرح «توسعه و تثبیت ظرفیت پالایشگاه آبادان» است. به گفته مهندس فرزانه مجری طرح افزایش ظرفیت پالایشگاه آبادان در شرکت ملی مهندسی و ساختمان نفت ایران، طرح فاز ۲ توسعه و تثبیت ظرفیت پالایشگاه آبادان، شامل افزایش ظرفیت تقطیر پالایشگاه به میزان ۲۱۰ هزار بشکه و همچنین واحدهای متعدد تصفیه هیدروژنی محصولاتی شامل نفتای سبک و سنگین، نفت سفید و نفت‌گاز می‌باشد. همچنین واحد بسیار عظیم و مدرن هیدرو کراکر به ظرفیت ۴۲ هزار بشکه در روز نیز در این طرح وجود دارد که در مرحله راه اندازی و شروع بهره برداری قرار گرفته است.

در طرح «توسعه و تثبیت ظرفیت پالایشگاه آبادان» برای واحد تولید هیدروژن به ظرفیت ۷۵ میلیون فوت مکعب، با توجه به لزوم تامین نانوکاتالیست‌های مورد نیاز و وجود تحریم‌ها، مقرر شد که از توان داخلی برای تکمیل و راه‌اندازی واحدهای تولید و خالص‌سازی هیدروژن استفاده شود.

بهره گیری از نانوکاتالیستهای پیشرفته ایرانی در این پروژه، نه تنها موجب حمایت و تقویت تولید ملی و برخورداری از خدمات و پشتیبانی فنی از سوی تولید کننده گردید، بلکه صرفه جویی ارزی قابل ملاحظه ای را نیز برای صنعت نفت کشور به همراه داشت.