وبینار صنعتی نانو ویژه نمایشگاه تخصصی صنایع کوچک و شهرک های یزد برگزار شد.

وبینار کاربردهای صنعتی فناوری نانو ویژه چهارمین نمایشگاه تخصصی توانمندی های صنایع کوچک و شهرک های صنعتی استان یزد با حمایت ستاد ویژه توسعه فناوری نانو و همکاری شرکت شهرک های صنعتی استان یزد در تاریخ 24 شهریورماه 1400 به مدت 3 ساعت به صورت وبینار آنلاین و با حضور مخاطبان صنعتی، مدیران، کارشناسان و متخصصان شرکت ها، سازمان ها و صنایع، و همچنین اعضای هیئت علمی و دانشجویان تحصیلات تکمیلی برگزار شد.

در این وبینار، کاربردهای عملی و صنعتی فناوری نانو و دستاوردهای شرکت های فناور کشور در حوزه های تخصصی به ویژه نساجی و کاشی و سرامیک و مواد و صنایع غذایی و بسته بندی، و پوشش دهی سطح معرفی و فرصتی برای تعامل و تبادل نظر با مدیران و کارشناسان شرکت ها و شناسایی نیازها و تقاضاهای فناوری آنها فراهم شد.

در ابتدای این نشست، مهندس بهجت، به عنوان نماینده صنایع کوچک شهرکهای صنعتی استان یزد، به معرفی برنامه های حمایتی سازمان، از طرحها و محصولات فناورانه و برنامه توسعه صنعتی شرکتها و واحدهای تولیدی با فناوریهای روز مانند نانو پرداخت. وی ضمن اشاره به اهمیت بکارگیری فناوریهای برتر در  تولید محصولات استان یزد، به پتانسیلهای اقتصادی و صنعتی این استان اشاره کرد و از آمادگی بالای واحدهای تولیدی برای بهره مندی از امکانات و بسترهای حمایتی جهت توسعه و بهبود کیفیت محصولات با استفاده از فناوریهای کارآمد نانو خبر داد.

در ادامه دکتر سروش صحرائیان به معرفی برنامه های توسعه صنعتی ستاد، توانمندیهای صنعتی موجود در کشور در زمینه فناوری نانو و نیز محصولات و دستاوردهای موجود صنعتی نانو پرداخت.

سرفصل های کلی زیر توسط مدرس صنعتی فناوری نانو در این وبینار ارائه شد:

-آشنایی با مبانی علمی فناوری نانو

-کاربردهای صنعتی فناوری نانو

-معرفی وضعیت توسعه فناوری نانو در سطح جهان

-معرفی شرکت ها و فناوری های توسعه یافته داخلی

-آشنایی با سیاست های توسعه صنعتی فناوری نانو در ایران

-معرفی حمایت های ستاد ویژه توسعه فناوری نانو

-تبادل فناوری و انتقال تجارب موفق کاربردهای صنعتی فناوری نانو

-دریافت و پیگیری نیازها و مشکلات سازمان ها، شرکت ها و صنایع مرتبط با فناوری نانو و ارائه مشاوره تخصصی جهت رفع آنها

 

شایان ذکر است، برنامه «ترویج صنعتی فناوری نانو» بر اساس سند گسترش کاربرد فناوری نانو در افق 1404، با هدف آشناسازی فعالان صنعتی با فرصت های اقتصادی و صنعتی فناوری نانو و برنامه های حمایتی این ستاد، آگاهی از نیازهای صنعتی مجموعه های تولیدی، تعامل و تبادل نظر با مدیران و کارشناسان شرکت ها و نیز شناسایی نیازها و تقاضاهای فناوری آنها، اجرای رویدادهای ترویج و توسعه صنعتی ویژه شرکت ها، سازمان ها و صنایع کشور را در دستور کار دارد.

نمودار حضور مدیران و فعالان صنعتی شهرکهای صنعتی از استانهای دیگر کشور در نشست صنعتی یزد

شرکت ها، سازمان ها و صنایع علاقمند به آشنایی با فناوری نانو در حوزه های مختلف صنعتی، می توانند درخواست خود را به ایمیل ips@nano.ir ارسال و یا با شماره 09190399061 تماس حاصل و یا از طریق واتساپ پیام ارسال نمایند. شایان ذکر است، مجموعه های علاقمند به توسعه فناوری محصولات و یا رفع نیازهای خود با فناوری نانو می توانند فرم تبادل فناوری را تکمیل و به ایمیل فوق ارسال نمایند تا پس از بررسی و شناسایی فناور و فناوری مناسب، مشاوره و هماهنگی جهت انتقال فناوری به آنها با حمایت های ستاد توسعه فناوری نانو صورت پذیرد.