ایران، از نظر استاندارد ملی فناوری نانو در جایگاه سوم جهان است

دکتر علی بیت‌اللهی، مشاور ارشد ستاد توسعه فناوری نانو در حوزه استانداردسازی فناوری ‌نانو، از انتشار ۱۰ درصد از استانداردهای بین‌المللی فناوری‌ نانو به همت دانشمندان و فناوران ایرانی خبر داد.

به گفته ایشان فناوری نانو یکی از فناوری‌های راهبردی کشور بوده و در این ارتباط ستاد ویژه توسعه فناوری نانو با پیاده‌سازی موفق دو برنامه جامع ملی توانسته است جایگاه ویژه‌ای را در بین کشورهای مطرح جهان در حوزه‌های مختلف کسب نماید و امروز جهان جایگاه و توانمندی‌های کشور ما را به‌عنوان یک کشور پیشتاز در این عرصه به رسمیت می‌شناسد و از مشارکت و همکاری‌های ایران در تصمیم‌سازی‌ها و برنامه‌ریزی‌های مرتبط استقبال می‌نماید.

بنا به اظهارات ایشان این موقعیت ناشی از دستیابی کشور به جایگاه چهارم در تولید علم نانو در جهان، تولید بیش از ۷۲۰ محصول و صادرات آن به بیش از ۴۵ کشور به پشتوانه فعالیت‌ها و تلاش‌های بیش از ۳۰۰۰۰ محقق، دانشمند و فناور در چارچوب یک برنامه جامع و هوشمندانه بوده است. بعلاوه کسب این دستاوردها علی‌رغم شرایط دشوار تحریمی زمینه ساز توجه ویژه بسیاری از کشورهای در حال توسعه به راهبردها، سیاست‌ها و برنامه‌های اجرایی کشور ما بعنوان یک الگوی موفق شده است.

ایشان به‌عنوان یکی از اقدامات زیر ساختی و دور اندیشانه این ستاد به موضوع بسیار مهم استاندارسازی و تدوین استاندارد اشاره نمود و افزود: «در این ارتباط این ستاد به‌عنوان نماینده سازمان ملی استاندارد برنامه‌ریزی‌ها و اقدامات گسترده‌ای را از سال ۱۳۸۵ با تشکیل کارگروه استاندارد و ایمنی در حوزه‌هایی نظیر تدوین استانداردهای ملی و بین‌المللی، اندازه‌شناسی نانو، ایمنی نانو و گواهی‌دهی محصولات (تحت عنوان نانو مقیاس) را آغاز نمود و اخیرا نیز در یک گام تکمیلی برنامه گسترده‌ای را برای صدور مجوز استفاده از نشان نانو به محصولات فناوری نانو با همکاری سازمان ملی استاندارد آغاز نموده است که در جهان با توجه به رویکردهای آن و در این سطح سابقه قبلی ندارد و حاکی از پیشتازی کشور ما در این حوزه در بین بازیگران مطرح جهانی است.»

دکتر بیت‌اللهی ضمن تاکید بر اهمیت استانداردسازی محصولات فناوری نانو ادامه داد استانداردسازی یکی از زیرساخت‌های پنهان اما بسیار موثر و راهبردی برای توسعه فناوری‌های نوین از قبیل فناوری نانو است و سیاست‌ها و اقدامات ستاد ویژه توسعه فناوری نانو موجب شده است ایران به‌عنوان یک کشور پیشرو در زمینه استانداردسازی فناوری نانو شناخته شود.

ایشان افزودند: «بدون شک تدوین استانداردهای ملی و بین‌المللی پشتیبان توسعه بازار و تجارت در کنار اعتماد مشتری است و با توجه به صادرات محصولات فناوری نانو کشور ما به بازارهای جهانی، تدوین آن‌ها توسط دانشمندان و فناوران کشور تسهیل‌کننده حضور محصولات تولیدی بر مبنای معیارها و شاخص‌های تبیین شده در این اسناد خواهد بود.

طبق اظهارات وی، جمهوری اسلامی ایران هم اکنون با ۱۱۲ استاندارد ملی منتشر شده، پس از چین و انگلستان رتبه سوم جهان را از نظر تعداد استاندارد ملی فناوری نانو دارد. همچنین با انتشار هشتمین استاندارد بین‌المللی در ماه گذشته، ایران پس از کشورهای امریکا، کره جنوبی، ژاپن و انگلستان، صاحب رتبه پنجم جهان به لحاظ تعداد استانداردهای بین‌المللی فناوری ‌نانو است.

وی خاطر نشان کرد: «تاکنون مجموعا ۸۳ استاندارد بین‌المللی در کمیته فنی ایزو در زمینه فناوری نانو منتشر شده و از این تعداد، کشور ما تدوین ۸ استاندارد بین‌المللی را برعهده داشته است که در حدود ده درصد آن‌ها را تشکیل می‌دهد. همچنین ایران سرپرستی تدوین ۲ استاندارد بین‌المللی جدید را در این کمیته برعهده دارد. ایشان اذعان نمود، کسب این جایگاه ناشی از حمایت‌ها و پشتیبانی‌های ستاد نانو از تشکیل شبکه‌ای از دانشمندان، اساتید و فناوران کشور و همراهی‌های سازمان ملی استاندارد بوده است.»

دکتر بیت‌اللهی با اشاره به فرایند چالشی و زمان بر تدوین استانداردهای بین المللی، اظهار کرد تدوین استانداردهای بین‌المللی در سازمان ایزو، مبتنی بر اجماع جهانی کشورهای عضو است که معمولا ۳ تا ۴ سال زمان می‌برند و در این مدت کشورهای عضو کمیته فنی در مراحل مختلف تدوین استاندارد نظرات تخصصی مختلفی را برای تکمیل و توسعه استاندارد ارائه می‌کنند. در کمیته فنی استانداردهای فناوری نانو سازمان ایزو، ۳۷ کشور به‌عنوان عضو اصلی و ۱۸ کشور به‌عنوان عضو ناظر وجود دارد.