بیشترین نانومحصولات کاربردی در صنعت خودرو

بررسی‌های بانک محصولات استت ‌نانو نشان می‌دهد که بخش «نگهداری» با ۳۲۱ محصول بیشترین سهم را در بخش نانومحصولات حوزه خودرو دارد. پس از آن «قطعات» با ۱۷۶ محصول رتبه دوم و «افزودنی‌های خودرو» با ۱۳۷ محصول رتبه سوم را در این بخش از بانک به خود اختصاص داده است.

فناوری‌ نانو وارد بخش‌های مهمی از زندگی روزمره ما شده و کاربردهای بسیاری در صنایع مختلف پیدا کرده است. در این راستا، در صنعت خودروسازی نیز محصولات مختلفی به چشم می‌خورد که رنگ‌های خود ترمیم‌شونده، شیشه‌های خود تمیزشونده،‌ انواع کاتالیزورها، فیلترهای نانوحفره‌ای و بسیاری از مواد سبک و کم‌حجم، تنها نمونه‌هایی از فناوری‌های کاربردی نانو در صنعت خودرو هستند.

بانک محصولات پایگاه استت‌نانو اقدام به جمع‌آوری و دسته‌بندی این محصولات کرده است. برای بخش خودرو، این بانک، اطلاعات ۶۳۴ محصول مختلف از ۱۸۵ شرکت که در ۳۵ کشور مختلف تولید شده را جمع‌آوری کرده است.

در بخش «نگهداری» که بیشترین سهم را در میان نانومحصولات صنعت خودرو دارد، ۵۴ محصول به کنسانتره‌های شستشوی خودرو، ۴۸ محصول به سیلانت‌های رنگ، ۳۶ محصول به پولیش‌ها و ۳۲ محصول به سیلامت‌های شیشه اختصاص دارد.

دی‌اکسید سیلیکون پرکاربردترین نانوماده در محصولات بخش نگهداری خودرو است پس از نانوذرات رس با ۱۸ محصول در رتبه دوم قرار دارد. ضدآلودگی، افزایش دوام، ایجاد خاصیت ضدپرتوفرابنفش، ضدآب و ضدخراش از جمله ویژگی‌هایی است که با استفاده از نانومواد در این محصولات ایجاد شده است.

آلمان با ۱۰۳ محصول بیشترین سهم را در بخش نانومحصولات «نگهداری» خودرو داشته و پس از آن آمریکا و ایران به ترتیب با ۶۶ و ۳۳ محصول قرار دارند.

در بخش «قطعات» فیلترهوا با ۱۱۷ محصول و فیلتر روغن با ۲۳ محصول در رتبه‌های اول و دوم قرار دارند. در لیست نانومواد، نانوذرات رس و نانوالیاف بیشترین سهم را در این محصولات به خود اختصاص داده‌اند. آمریکا با ۱۲۹ محصول و ایران با ۱۱ محصول در رتبه‌های اول و دوم تولیدکنندگان «قطعات» خودرو با نانومواد قرار گرفته‌اند. افزایش طول عمر، مقاومت در برابر رطوبت و دوام حرارتی نیز ویژگی‌های مهمی است که با فناوری ‌نانو در این محصولات ایجاد شده است.

دربخش «افزودنی‌ها» نیز افزودنی روغن با ۷۱ محصول و افزودنی سوخت با ۳۲ محصول بیشترین سهم را داشته و در این محصولات بیشتر از دی‌سولفید تنگستن و نانوذرات الماس استفاده شده است. آمریکا، نیوزلند، ایتالیا، بریتانیا و چین بیشترین سهم را تولید این محصولات داشته ‌اند. کم‌کردن اصطکاک و کاهش مصرف انرژی نیز مهمترین ویژگی‌هایی بوده که نانومواد در محصولات این بخش ایجاد کرده‌اند.