تولید واشرهای لاستیکی نانو در کشور

صنایع لاستیک فراپیشتاز هونام با بهره‌گیری از نانوذرات در ساخت واشرهای آب‌بندی اتصالات، موفق به تولید صنعتی محصولی با کارایی بالاتر نسبت به واشرهای رایج در بازار شده است. عمر این واشرها نسبت به نمونه‌های مشابه بالاتر و استفاده از آن‌ها از لحاظ اقتصادی مقرون‌به‌صرفه تر است.

واشرها یکی از قطعات پرکاربرد صنعتی محسوب می‌شوند که در همه‌ی صنایع مورد استفاده قرار می‌گیرند. مهم‌ترین وظیفه‌ی واشرها و آب‌بندها جلوگیری از نشت سیال یا گاز عبوری از اتصالات است. این قطعات به دلیل اینکه باید از انعطاف‌پذیری خوبی برخوردار باشند، اغلب از پلیمر ساخته می‌شوند. بهینه‌سازی عمر، خواص فیزیکی و مکانیکی این قطعات می‌تواند موجب افزایش ایمنی و صرفه‌ی اقتصادی در صنایع مختلف گردد.

به گفته‌ی مهندس میلاد پارسا فرد، سرپرست کنترل کیفیت و مهندسی فروش شرکت فراپیشتاز هونام، این شرکت با به کارگیری نانوذرات سیلیکا، اقدام به تولید واشرهای نانوکامپوزیتی با خواص بهبود یافته نموده است.

مهندس پارسا فرد در ادامه برخی از مزایا و ویژگی‌های این محصول را عنوان کرد و افزود: «عمر واشرهای نانوکامپوزیتی تولید شده نسبت به نمونه‌های مشابه بالاتر است که این امر کاهش ضایعات و همچنین کاهش هزینه‌های تولید را در پی خواهد داشت. همچنین به دلیل استحکام مکانیکی این قطعات، مجموعه‌های استفاده‌کننده از آن‌ها در دوره‌های زمانی بیشتری از آن‌ها استفاده می‌کنند و از این طریق بهره‌وری در صنایع افزایش می‌یابد.»

وی در توضیح اثرگذاری نانوذرات بر ویژگی نهایی این محصول عنوان کرد: «هر چه سطح فعال ذرات استفاده شده در نانوکامپوزیت‌های الاستومری بیشتر باشد خواص به‌دست‌آمده با توجه به روش اختلاط مناسب بالاتر بوده و در نتیجه قطعات هم از نظر ظاهری و هم از نظر خواص فیزیکی و مکانیکی از کیفیت مطلوب‌تری برخوردار هستند. در این میان نانوذرات به دلیل برخورداری از نسبت سطح به حجم بالا، سطح فعال بالاتری را ارائه کرده و همچنین حجم بیشتری از آن‌ها در ساختار زمینه درگیر می‌شود، ازاین‌رو بر اساس شرایط کارکرد قطعه، خواص تورمی کمتری را در حلال‌های مختلف از خود بروز می‌دهند.»

مهندس پارسا فرد در پایان در خصوص صادرات این محصول توضیح داد: « این شرکت در سال‌های اخیر با توجه به کیفیت بالای محصولات خود نسبت به دیگر رقبا، توانسته است حجم عظیمی از تولیدات خود را به کشور ترکیه صادر نماید. با در نظر گرفتن منطقه‌ی اروپایی این کشور و استانداردهای بین‌المللی مورد نیاز؛ کلیه تأییدیه‌های مرتبط اخذ گردیده است. میزان صادرات در سال 93 با توجه به ظرفیت تولیدی سال مذکور، 37000 یورو بوده است.»

این محصول در تاریخ  94/11/25 موفق به کسب تأییدیه نانومقیاس از ستاد ویژه توسعه‌ی فناوری نانو شده است.