دومین جلسه وبینار کاربردهای صنعتی فناوری نانو «صنعت آب، پساب و محیط زیست» برگزار شد.

در راستای ترویج صنعتی فناوری نانو، دومین جلسه وبینار کاربردهای صنعتی فناوری نانو «صنعت آب، پساب و محیط زیست» با هدف معرفی توانمندی های فناوری نانو ایران و جهان در صنعت آب، پساب و محیط زیست به شرکت ها، سازمان ها، جامعه صنعتی کشور و عموم علاقمندان و فعالان این حوزه با حمایت ستاد ویژه توسعه فناوری نانو، همکاری شرکت های فناوری نانو و شرکت های دانش بنیان معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و ارائه محققان و فناوران فعال در این حوزه پنجشنبه 13 شهریورماه به مدت 5 ساعت برگزار شد.

در ابتدای این جلسه سرکار خانم مهندس کاویانی، مدیرعامل و عضو هیئت مدیره ش شرکت پیام آوران نانو فناوری فردانگر(PNF)، به بیان استفاده های مختلف از فناوری های نوین در صنعت آب، پساب و محیط زیست پرداختند. ایشان همچنین شرکت PNF و فناوری های آن در حوزه آب و پساب را معرفی کردند. از جمله توانمندی های این شرکت، حذف آرسنیک، نیترات، فلزات سنگین و نمک از آب است. این مجموعه همچنین در حوزه حذف کدورت از آب و تصفیه پساب نیز از فناوری های برجسته ای برخوردار است.

 

در دومین بخش این جلسه، جناب آقای مهندس دادگستر، مدیر عامل شرکت نانو حباب انرژی، به توضیح نقش ژنراتور نانوحباب واتوکس در فرآیند تصفیه آب و پساب پرداختند. ایشان در کنار معرفی فناوری اصلی شرکت، مجموعه نانو حباب انرژی و پروژه های آن را نیز به حاضران معرفی کردند.

در ادامه این جلسه جناب آقای دکتر صادقی، مدیر تحقیق و توسعه شرکت توکا پارسیان پیشرو و عضو هیئت علمی دانشگاه صنعتی اصفهان، در ارائه ای با عنوان بازچرخانی آب در صنعت و نقش غشا در چرخه بازیافت به معرفی فناوری اولترافیلتراسیون در تصفیه آب و پساب پرداختند. ایشان ارائه خود را با ارائه گزارشی آماری از وضعیت آب و ذخایر آبی کشور آغاز کردند و پس از معرفی پساب و انواع آن و ساختار و ماهیت پساب ها به صورت کلی، در انتها نیز به معرفی توانمندی های شرکت توکا پارسیان پیشرو در این حوزه پرداختند.

در انتهای این جلسه، جناب آقای مهندس احسانی، مدیر مهندسی شرکت طرح و کار، به معرفی کاربردهای نانو کاتالیست ها در تصفیه فاضلاب های صنعتی پرداختند. ایشان نیز ارائه خود را با گزارشی آماری از منابع آبی کشور و وضعیت بارش ها و ذخایر آبی و آمار تولید فاضلاب در کشور آغاز کردند و در ادامه به معرفی توانمندی های شرکت طرح و کار پرداختند.

شایان ذکر است، در جلسات بعدی این دوره که در روزهای پنجشنبه 20 و 27 شهریورماه از ساعت 8 الی 13 به صورت آنلاین برگزار خواهد شد سرفصل های زیر ارائه می شوند:

تاریخ

ساعت ارائه سرفصل ارائه دهنده
پنجشنبه20شهریور 9:00-8:00 فناوری پلاسما و کاربردهای آن در تصفیه آب و پساب «مهندس حامد بنانی فرد»

کارشناس ارشد نانومهندسی شیمی

(رئیس هیئت مدیره شرکت پیشرو فناور نانو تاو آسیا(پنتا))

10:00-9:00 به کارگیری فتوکاتالیست ها در تصفیه آب های آلوده «دکتر مهرداد فرهادیان»

دکترای مهندسی فرآیند/دانشگاه بلیزپاسکال فرانسه

(عضو مؤسس شرکت مهندسی کاشفان نیلفام و عضو هیئت علمی دانشگاه اصفهان)

11:00-10:00 روش های الکتروشیمیایی تصفیه فاضلاب «دکتر قاسم آذریان»

دکترای مهندسی بهداشت محیط

(عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی همدان و عضو موسس شرکت زیست ایده آل گستر)

12:00-11:00 معرفی دستگاه های تصفیه پساب های صنعتی ECF و دستگاه آب شیرین کن EDR «مهندس سیروان عزیزپور»

کارشناس ارشد مهندسی اکولوژی شیلاتی

(کارشناس فنی گروه مشاورین پارس گون)

پنجشنبه27شهریور 9:00-8:00 حذف بوی نامطبوع از تصفیه خانه های فاضلاب شهری «دکتر سمیرا ماندی زاده»

دکترای نانو شیمی

(مدیر تحقیق و توسعه شرکت کیمیاگران صنعت امیرکبیر)

10:00-9:00 نانو و تصفیه پساب صنعتی «دکتر مهدی اعتمادی»

دکترای نانو مهندسی شیمی

(مدیرعامل شرکت نانوفناوران بستا)

11:00-10:00 کاربرد و توسعه مواد نانو در ساخت ممبران های فرآیند تصفیه غشایی «دانیال خلیق»

کارشناس ارشد بیوتکنولوژی میکروبی

(مدیرعامل شرکت تصفیه فاضلاب بنیان پالایش البرز)

12:30-11:00 استفاده از فناوری نانوفیلتراسیون DTNF و STNF در تصفیه پساب های شور و دارای بار آلی زیاد «دکتر حسین محمدنیا»

دکترای مهندسی محیط زیست

(قائم مقام مدیرعامل شرکت تکاب پیشرو پویا)

علاقمندان تا روز چهارشنبه 26 شهریورماه فرصت دارند نسبت به ثبت نام در این دوره از طریق صفحه ثبت نام دوره در سایت رواندید یا ایوند اقدام کنند. شایان ذکر است، فایل های ارائه تمامی جلسات و فیلم کامل دوره پس از دوره در اختیار تمام شرکت کنندگان قرار خواهد گرفت.

شرکت در این دوره برای عموم علاقمندان آزاد است و شرکت در این دوره به مخاطبان صنعتی، مدیران، کارشناسان و متخصصان شرکت ها، سازمان ها و صنایع، و همچنین اعضای هیئت علمی و دانشجویان تحصیلات تکمیلی علاقمند و مرتبط به صنعت آب، پساب و محیط زیست توصیه می شود.

در پایان دوره به تمامی شرکت کنندگان گواهی پایان دوره از ستاد ویژه توسعه فناوری نانواعطا خواهد شد.

علاقمندان می توانند برای کسب اطلاعات بیشتر و ثبت نام گروهی، با ایمیل ips@nano.ir مکاتبه و یا با شماره همراه 09190399061 تماس حاصل نمایند.

همچنین کارمندان ادارات محیط زیست و آب و فاضلاب سراسر کشور می توانند برای دریافت کد ویژه ثبت نام رایگان، با دبیرخانه دوره از طریق شماره همراه فوق، تماس حاصل نمایند.