استفاده از عایق صوتی ایرانی در پروژه ساخت هتل

استفاده از عایق صوتی ایرانی در پروژه ساخت هتل

شرکت پایدار پی‌سازه در پروژه ساخت هتلی در تهران، اقدام به استفاده از عایق صوتی نانویی کرده است. این عایق یکی از محصولاتی است که در برنامه نانومچ به عنوان طرح برتر شناخته شده و مورد حمایت برنامه نانومچ قرار گرفته است. این عایق به دلیل قیمت کم و عملکرد بالا برای ایجاد کف‌پوش در هتل استفاده شده است.

یکی از محصولاتی که در برنامه نانومچ وارد شده بود، اخیرا در پروژه ساخت هتلی در منطقه ۲۲ تهران مورد استفاده قرار گرفت. نانوعایق صوتی شرکت نگین رز سپاهان برای عایق‌کاری کف‌پوش هتل توسط شرکت پایدار پی‌سازه مورد استفاده قرار گرفته است.

زهرا مزروعی فارغ‌التحصیل دکتری نساجی از دانشگاه صنعتی اصفهان در دوره چهارم از نانومچ طرح عایق صوتی نانویی را ارائه کرد که به عنوان یکی از طرح‌های موفق برنامه نانومچ شناخته شد. پس از موفقیت این طرح در برنامه نانومچ، شرکت نگین رز سپاهان نسبت به این فناوری علاقه‌مند شد و سرمایه‌گذاری روی این عایق صوتی را به عهده گرفت. پس از پشتیبانی مالی از این فناوری، این عایق صوتی که پیش از این به صورت نیمه‌صنعتی تولید شده بود، وارد مسیر تجاری‌سازی شد و در نهایت به تولید انبوه رسید. در حال حاضر این محصول به صورت انبوه در شرکت نگین رز سپاهان تولید می‌شود.

اخیرا شرکت پایدار پی‌سازه از این عایق صوتی در پروژه ساخت هتلی در غرب تهران استفاده کرده است. تاکنون بیش از ۲۵ هزار مترمربع از این عایق به عنوان کف‌پوش در این پروژه استفاده شده است.

حامد فریدونی، سرپرست این پروژه در شرکت پایدار پی‌سازه می‌گوید: «تا پیش از این، از عایق‌های صوتی وارداتی استفاده می‌کردیم، بعد از آشنایی با این محصول نانویی شرکت نگین رز سپاهان، تست‌هایی روی آن انجام شد و پس از اطمینان از عملکرد این محصول، خرید و استفاده از این عایق نانویی در پروژه ساخت هتل کلید خورد.»

مهندس فریدونی می‌افزاید: «یکی از دلایل جایگزینی این عایق با عایق وارداتی، قیمت پایین آن بود به طوری که قیمت این عایق نانویی نصف محصولات مشابه خارجی است. همچنین عملکرد این عایق در آزمایش‌های ما تایید شده و تاییدیه فنی مرکز تحقیقات مسکن را نیز دارا است.»

خانم دکتر مزروعی درباره اقدامات اخیر برای حفظ مالکیت فکری این فناوری می‌گوید: «این فناوری پیش از این در دفتر اختراعات USPTO فایل شده و در حال حاضر در مسیر ثبت در دفتر اختراعات آمریکا و چین است.»

مزروعی می‌افزاید: «این عایق صوتی توسط مرکز تحقیقات مسکن موردارزیابی فنی قرار گرفته و گواهی فنی توسط این مرکز به عایق صوتی نانویی اعطاء شده است.»

لازم به ذکر است که این عایق نانویی ماحصل پروژه دکتری خانم مزروعی در دانشکده نساجی دانشگاه اصفهان است. این پروژه دانشجویی تحت نظارت دکتر اکبر خدامی، هئیت علمی دانشکده نساجی دانشگاه اصفهان انجام شده است.