توافقات صورت گرفته در حوزه نانوحباب، کود و بسته‌بندی نانویی ایران با وزارت کشاورزی مالزی

دوشنبه ۲۱ خرداد ۱۴۰۳، جلسه‌ای با حضور مدیران وزارت کشاروزی مالزی به همراه نمایندگانی از سه شرکت حوزه کشاورزی از این کشور و تنی‌چند از مدیران ستاد توسعه فناوری نانو و میکرو در محل ستاد تشکیل شد. در این جلسه پتانسیل‌های همکاری مشترک میان دو طرف بررسی شد و در این میان، فناوری نانوحباب، کودهای نانویی و بسته‌بندی‌های تقویت شده با فناوری‌نانو از جمله بخش‌هایی بود که مورد توجه طرف مالزیایی قرار گرفت.

در این جلسه توانمندی‌های نانویی ایران در بخش کشاورزی به این گروه ارائه شد. یکی از موضوعاتی که به شدت مورد استقبال طرف مالزیایی قرار گرفت، فناوری نانوحباب بود. فناوری‌نانوحباب در ایران به شدت در حال گسترش بوده و گلخانه‌های متعددی در سراسر کشور از این فناوری استفاده می‌کنند.

همچنین توانمندی‌های ایران در بخش بسته‌بندی‌های نانویی برای طرف مالزیایی جذاب بود. این بسته‌بندی‌ها به صورت کامل تجاری‌سازی شده و طی سال‌های گذشته مواد غذایی و سبزیجات با این نوع بسته‌بندی‌ها به بازار عرضه می‌شود. از دیگر فناوری‌های مورد توجه برای این گروه، کودهای نانویی ایرانی بود.

از توافقات صورت گرفته در این جلسه می‌توان به برگزاری جلسات B۲B میان شرکت های ایرانی و مالزیایی با هدف توسعه تجارت میان دو کشور در حوزه کشاورزی،حضور در نمایشگاه‌های تخصصی (نمایشگاه نانو و آگرو فود مالزی) و تعریف پروژه‌های R&D مشترک با هدف ورود محصولات نانوی ایران در کشورهای حوزه آسه آن اشاره کرد.

لازم به ذکر است که بسته بندی‌های نانویی ایرانی می‌تواند زمان نگهداری مواد غذایی را افزایش دهد، در حال حاضر از این بسته بندی‌ها در عرضه محصولات پروتئینی در کشور استفاده می‌شود. فناوری نانوحباب ایرانی نیز در بخش کشاورزی گلخانه‌ای، تصفیه آب و شیلات استفاده می‌شود.