ترویج صنعتی فناوری نانو در نهمین نمایشگاه تخصصی معدن،صنایع معدنی،تجهیزات و ماشین آلات وابسته

نهمین نمایشگاه تخصصی  معدن،صنایع معدنی،تجهیزات و ماشین آلات وابسته  اسفندماه 1401در محل دائمی نمایشگاه‌های بین المللی فارس برگزار شد. گروه رصد و پایش نمایشگاهی بخش ترویج صنعتی ستاد نانو، ضمن حضور در این رویداد و با برپایی غرفه نانو و صنعت و نمایش محصولات و توانمندیهای صنعتی نانوفناوران، به معرفی فرصتهای تجاری و صنعتی فناوری نانوی ایرانی پرداختند و درخواست های صنعتی و تخصصی مجموعه های تولیدی حاضر را دریافت نمودند.

از جمله پرکاربردترین محصولات نانویی در صنعت معدن استفاده از سیم جوش های توپودری و صفحات ضد سایش به عنوان پوششهای مقاوم ،استفاده از پوشش های نانو و  کامپاندهای لاستیک و افزودنی های نانو معرفی شد. از دیگر مباحث مطرح شده ترغیب صنایع معدنی به فراوری مواد معدنی با استفاده از فناوری نانو و تولید نانو مواد بود.

تیم کارگزاران بخش ترویج صنعتی فناوری نانو در غرفه ترویج نانو و صنعت در راستای ترویج فناوری نانو با به نمایش گذاشتن یک سری از محصولات نانو و همچنین معرفی کتاب‌ها و سایت محصولات نانو به معرفی دستاوردهای ایران درزمینهٔ نانو پرداخت.  علاوه بر غرفه مذکور به‌صورت پیمایشی هم از غرفه‌های نمایشگاه بازدید شد

 

از جمله محصولات نانویی مرتبط با صنایع معدنی به شرح زیر می باشد.

انواع نانو پوشش ها

رنگ ها ومحلول ها

پوشش های عایق حرارتی

پوشش های  PVD CVD

پوشش های پاشش حرارتی

-تجهیزات جوشکاری

_نانو الکترودهای جوش قلیایی مقاوم به جذب رطوبت

-الکترود جوشکاری با گاز محافظ (GMAW

پوشش آنتی اسپاتر و محافظ

_نازل جوشکاری تولید شده با پودر نانوکامپوزیت

-میلگرد تولید شده با پودر نانوکامپوزیت

-سره الکترود نقطه جوش تولید شده با پودر نانوکامپوزیت

سیم جوش های توپودری مقاوم به سایش نانو

نانو نسوز ها ( پاتروکست)

فیلترهای هوای صنعتی

تصفیه آب

دستکش‌های صنعتی نانوی

 

 

با کلیک روی هر تصویر، بزرگنمایی کنید:

 

نحوه بازدید از غرفه ها بدین صورت بود که پس از آشنایی با هر شرکت  به معرفی ستاد ویژه توسعه فناوری نانو ، مزیت استفاده از فناوری نانو در صنعت ، هدف ستاد نانو از تولید محصولات نانو ، صادرات آن‌ها  و همچنین بازار جهانی نانو پرداخته شد.

با توجه به محصولات و خدمات هر شرکت نحوه تولید محصولات جدید با فناوری نانو اراﺋه شد. نحوه ارتقای کیفیت محصولات با فناوری نانو که چگونه می‌توان محصول نانو رقابت‌پذیرتر و دارای مزیت صادراتی تولید کرد.

موضوع مطرح‌شده بعدی در مورد اخذ گواهی نانومقیاس و مزایا و دریافت حمایت‌ها و تسهیلات از طریق موسسه خدمات فناوری تا بازار  بود.

معرفی کانال‌های صادرات و دفاتر فروش محصولات نانو در کشورهای دیگر ، معرفی فناور و حمایت از تولید و روش‌های بازاریابی محصولات نانو ، صنعتگران را ترغیب به آشنایی بیشتر و تولید محصول نانو می‌کرد که توضیحات بیشتر را موکول به برگزاری سمینار ترویجی نانو شد.

با شنیدن معضلات و مشکلات به معرفی راهکارهای نانویی و محصولات نانو پرداخته و با تکمیل فرم شبکه تبادل فناوری  درصدد رفع آن، فرم را به شبکه تبادل  ارجاع داده شد.

شناسنامه حضور در نمایشگاه صنعتی
نام نمایشگاه نهمین نمایشگاه تخصصی  معدن،صنایع معدنی،تجهیزات و ماشین آلات وابسته
تاریخ برگزاری 3-6 اسفندماه 1401

 

محل برگزاری نمایشگاه استان فارس
تیم اجرایی ترویج صنعتی رقیه شمسی-  اسما جمشیدی
روزهای پایش 4
تعداد غرفه‌های پیمایش شده 25
تعداد جلسات برگزارشده در غرفه‌ها 20
تعداد افرادی که به‌وسیله ارتباط‌گیری اعضای تیم ترویج صنعتی، با محصولات و کاربردهای نانو آشنا شده‌اند 1000
تعداد درخواست سمینار/دوره صنعتی 5
تعداد تقاضای صنعتی 10