تولید نانوپوشش‌های تبدیلی زیست‌سازگار در صنایع فلزی و ساختمانی ایران

شرکت شیلر فرآیند پارس، تولیدکننده و عرضه‌کننده انواع محلول‌ها و شوینده‌های صنعتی و پوشش‌های سطحی با رعایت دقیق‌ترین استانداردهای روز جهان است که در یک نمونه از تولیدات خود، موفق به توسعه فناوری نانوپوشش‌های تبدیلی در حوزه آندایزینگ و آلومینیم شده است.

با تولید نانوپوشش‌های تبدیلی، میزان وابستگی به مواد خارجی، به کمتر از ۱۰ درصد رسیده و مزیت رقابتی صنعت آلومینیوم کشور ارتقا یافته و قیمت نهایی محصولات این شرکت‌ها کاهش یافته است.

در حال حاضر شرکت‌های بزرگی نظیر تاش رادیاتور، اسنوا، بوتان، پاکشوما، آبسال، امرسان، ایساتیس، آلومرول نوین و آلومینیوم پردیس (روان‌گذار پردیس)، موفق به جایگزینی نانوپوشش‌های تبدیلی زیرکونیومی به جای پوشش‌های تبدیلی کروماته رایج در صنعت آلومینیوم شده‌اند.

شایان ذکر است که اسید نیتریک، سود سوزآور و کروماته از جمله موادی هستند که به شدت برای نیروی انسانی و محیط‌زیست خطرناک است که به لطف تلاش متخصصان این شرکت نانوفناور، مشکلات ایمنی کارگر و سمیت مواد در ملاحظات محیط‌زیستی حل شده و چرخه تولید نیز کوتاه‌تر شده است. به‌علاوه با حذف برخی مواد شیمیایی، هزینه‌ها کاهش یافته و منجر به کاهش قیمت نهایی محصول و رقابت‌پذیرتر شدن محصولات در بازار داخل و خارج از کشور شده است.