کاربرد دستگاه نیدر، از تولید نانوکامپوزیت تا خوراک دام و ترکیبات دارویی

شرکت مهندسی مشاور فناور انرژی دانا دستگاه نیدر یا خمیرساز برای اختلاط مؤثر و سریع مواد ویسکوز مانند پلیمرها، چسب‌ها، رزین‌ها با یکدیگر و یا با نانوذرات معدنی یا آلی و همچنین پودرهای آلی و معدنی تولید و به بازار عرضه کرده است که دامنه کاربرد وسیعی در صنایع مختلف دارد.

برخی از شرکت‌های داخلی نظیر شرکت پلیمر شیمی منطقه آزاد ارس از این فناوری برای تولید محصولات خود استفاده می‌کنند. عملکرد دستگاه نیدر در مقایسه با دیگر دستگاه‌های مشابه مانند اکسترودرها بسیار بهتر بوده و عملیات اختلاط را با وارد کردن کمترین تنش به مواد، در کمترین زمان و با بالاترین راندمان انجام می‌دهد تا علاوه بر جلوگیری از تخریب مواد به اختلاطی کاملا یکنواخت و کامل بی‌انجامد. فناوری نیدر برای تولید آلیاژهای پلیمری، کامپوزیت‌ها و از جمله نانوکامپوزیت‌ها قابل استفاده بوده و این دستگاه قادر است ذرات جامد را تا سایز ذرات اولیه تقلیل داده و سپس وارد شبکه کامپوزیت یا کامپاند نماید.

نیدرهای تولیدی شرکت فناور انرژی دانا در دو نوع متقارن و غیر متقارن طراحی و ساخته شده‌اند. مشخصات دستگاه‌های نیدر بسته به ظرفیت و فرآیند مورد انتظار، متفاوت طراحی می‌شود. گیربکس همزمان دوار و رفت و برگشتی، شفت مرکزی، مارپیچ‌های اختلاط، مارپیچ‌های پیشران، پوسته زون‌های اول، دوم و سوم، اکسترودر پیشران تک ماردون و هد بخش‌های اصلی تشکیل دهنده دستگاه نیدر این شرکت هستند. این دستگاه برای تولید نانوکامپوزیت‌ها، تولید آلیاژهای پلیمری مهندسی، تولید مستربچ‌های پلیمری، تولید کامپاندهای زیست‌تخریب‌پذیر، تولید کامپاند کاغذ سنگی، تولید خمیرهای مورد استفاده جهت تولید آندهای کربنی در صنعت آلومینیوم، راکتور واکنش‌های ناهمگن شامل فازهای خمیر، گاز، جامد، تولید کودهای شیمیایی نانوساختار، تولید خوراک دام نانوساختار، تولید خمیرهای نانوساختار در صنایع دارویی و بهداشتی و تولید سوخت‌های جامد قابل استفاده است.

شرکت مهندسی مشاور فناور انرژی دانا در زمینه‌ طراحی و ساخت تجهیزات صنایع نفت، گاز و پتروشیمی فعالیت دارد. بومی‌سازی دانش فنی، طراحی و ساخت دستگاه‌های نیدر متقارن و همچنین طراحی و ساخت دستگاه نیدر غیرمتقارن یکی از مهم‌ترین فعالیت‌های این شرکت طی چند سال گذشته در این حوزه بوده است. شرکت مهندسی مشاور فناور انرژی دانا با هدف قطع وابستگی کشور به فناوری‌های دستگاهی، اقدامات خود را هدف‌گذاری نموده و با اتکا به متخصصان داخلی اقدام به طراحی و ساخت پیچیده‌ترین دستگاه‌های دوار در صنایع مختلف نموده است.