اولین روز وبینار کاربردهای صنعتی فناوری نانو «صنعت نساجی و پوشاک» برگزار شد.

در راستای ترویج صنعتی فناوری نانو، اولین روز وبینار کاربردهای صنعتی فناوری نانو «صنعت نساجی و پوشاک» با هدف معرفی توانمندی های فناوری نانو ایران و جهان در صنعت نساجی و پوشاک به شرکت ها، سازمان ها، جامعه صنعتی کشور و عموم علاقمندان و فعالان این حوزه با حمایت ستاد ویژه توسعه فناوری نانو، همکاری شرکت های فناوری نانو، تشکل ها و انجمن های صنفی حوزه نساجی و پوشاک و با ارائه محققان و فناوران فعال در این حوزه پنجشنبه 6 آبان ماه 1400 به مدت 7 ساعت برگزار شد.

در ابتدای جلسه آقای دکتر آذرشب، مدیر توسعه کسب و کار صنعت نساجی و پوشاک ستاد ویژه توسعه فناوری نانو، به معرفی فرصت های فناوری نانو در این صنعت پرداخت. معرفی ستاد نانو، وضعیت فناوری نانو در حوزه نساجی و پوشاک، معرفی محصولات دارای تاییدیه نانو مقیاس ستاد نانو در این حوزه، کاربردهای فناوری نانو در حوزه نساجی و پوشاک و برنامه های حمایتی ستاد نانو بخش های ارائه وی بود.

 

سپس آقای ضرابی، مدیرعامل و رئیس هیئت مدیره شرکت پوشاک نانومهیار، شرکت و نخ های پلی استر و پوشاک ورزشی ضد باکتری بر پایه فناوری نانو تولیدی این شرکت را معرفی نمود. 

سپس در ادامه آقای شاه بختی، مدیرعامل شرکت صنایع نساجی لیاپود، شرکت لیاپود و محصولات مختلف آن به ویژه نخ پلی استر ضد باکتری بر پایه فناوری نانو را توضیح داد.

 

 

در انتها این بخش نیز آقای دکتر احمری، رئیس هیئت مدیره شرکت ایده پردازان اندیشه فرتاک و عضو هیئت علمی دانشگاه آزاد اسلامی واحد قوچان، در ارائه ای علمی و فنی به بررسی تولید الیاف خام و اولیه ضد باکتری بر پایه فناوری نانو پرداخت.

 

در بخش دوم این رویداد، تعدادی از تشکل ها و انجمن های صنفی حوزه نساجی و پوشاک کشور به عنوان حامی رویداد، به معرفی مجموعه خود پرداخت.

در ابتدا آقای دکتر بابااحمدی، نائب رئیس انجمن علوم و فناوری مهندسی نساجی ایران و عضو هیئت علمی دانشگاه رازی، انجمن علوم و فناوری مهندسی نساجی ایران را معرفی نمود.

سپس، آقای لشگری، عضو هیئت رئیسه جامعه مدیران و متخصصین صنعت کفش ایران و عضو هیئت نمایندگان اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران، ظرفیتهای صنعت کفش ایران در بهره‌گیری از فناوری نانو را تشریح نمود.

در ادامه این بخش، دکتر یکرنگ، عضو هیئت علمی گروه مهندسی نساجی دانشگاه بناب، کاربردهای فناوری نانو در صنایع نساجی در سطح جهانی را بیان نمود و به شرکت های بین المللی فعال در این صنعت اشاره داشت.

در انتهای روز اول رویداد، دکتر مفتاحی، دبیر انجمن تولید کنندگان ماشین آلات و قطعات صنایع نساجی ایران و عضو هیئت علمی دانشگاه آزاد اسلامی واحد تهران جنوب، چالش ها و محدودیتهای بکارگیری نانو مواد در فرآیندهای صنعتی نساجی و پوشاک را تشریح نمود. وی در ارائه خود به مباحث الزامات فرآیندهای صنعتی، چالش های حوزه ریسندگی، رنگرزی و تکمیل، تولید پوشاک و کنترل کیفیت اشاره داشت.


شایان ذکر است، در جلسات بعدی این رویداد که در روزهای پنجشنبه 13، 20 و 27 آبان ماه از ساعت 9 الی 16 به صورت آنلاین برگزار خواهد شد سرفصل های زیر ارائه می شوند:

تاریخ ساعت ارائه سرفصل ارائه دهنده
پنجشنبه 13 آبان 10:30-9:00 خلق ثروت با ایجاد منسوجات ویژه:

عبور از تولیدات سنتی به تولید در مرزهای دانش

«دکتر سمیه اکبری»

(عضو هیئت علمی و رئیس مرکز نوآوری دانشکده مهندسی نساجی دانشگاه صنعتی امیرکبیر)

11:30-10:30 پارچه های شمعی و ژئودکاموند

ضد قارچ، ضد UV و ضدآتش بر پایه فناوری نانو

«جعفر امامی»

(رئیس هیئت مدیره و مدیر عامل شرکت تولیدی صنعتی دکاموند)

12:30-11:30 ایجاد خاصیت ضد باکتری و آبگریز در چادر مشکی و پوشاک به کمک فناوری نانو «صابر قاضی پور»

(مدیرعامل پوشاک نانو پیشرو)

13:30-12:30 شکم‌بند بارداری ضد امواج الکترومغناطیس بر پایه فناوری نانو «دکتر کمال رضایی»

(مدیر عامل شرکت تن سان طب هگمتانه)

پنجشنبه 20 آبان 10:30-9:00 نانو فناوری و منسوجات فنی (منسوجات عمرانی) «دکتر سیدمهدی حجازی»

(مدیر تحقیق و توسعه شرکت دانش بنیان دیبا پژوهان و عضو هیئت علمی دانشگاه صنعتی اصفهان)

11:30-10:30 موکت های ضد باکتری بر پایه فناوری نانو «علیرضا غروی»

(مدیر فروش و بازاریابی ظریف مصور)

12:30-11:30 خاصیت وکیفیت فرش دستباف ضد باکتری نانویی «محمد جعفری اصل»

(مدیرعامل فرش یادگار کهن جی)

13:30-12:30 استفاده از نانوذرات متخلخل در تولید عایق صوت «مهندس فرزانه شمس»

(کارشناس تحقیق و توسعه مجتمع صنایع نساجی نگین رز سپاهان)

پنجشنبه  27 آبان 10:30-9:00 فناوری نانو و کاربرد آن در منسوجات هوشمند «دکتر لاله ملک نیا»

(مدیر عامل شرکت نانو ماد پارس و مدیر کل ارتباط با صنعت دانشگاه آزاد اسلامی)

11:30-10:30 واکس چرم ضد ‌باکتری بر پایه فناوری نانو «علی یوسف گمرکچی»

(مدیر عامل شرکت کیمیا پژوهش ماهان)

12:30-11:30 پارچه های تاری و پودی، پتوی داخل پرواز با خاصیت کند سوزی و ضد باکتری بر پایه فناوری نانو «رضا مهدیزاده»

(مدیر کارخانجات نساجی زرباف امین)

13:30-12:30 تصفیه پساب کارخانجات نساجی با استفاده از تکنولوژی انعقاد الکتریکی و اکسیداسیون پیشرفته «مهندس نازنین رفیعی»

(کارشناس فرایند شرکت پیام آورام نانوفناوری فردانگر)

15:30-14:00 هم اندیشی و معارفه شرکت کنندگان رحمانی-شرکت کنندگان

 

برنامه ارائه تشکل ها و انجمن های صنفی حوزه نساجی و پوشاک حامی رویداد صورت زیر است:

ارائه حامیان

تاریخ ساعت ارائه سرفصل ارائه دهنده
13 آبان

 

14:30-14:00 معرفی انجمن تخصصی صنایع همگن نساجی، پوشاک و چرم استان البرز و ظرفیت های توسعه فناوری نانو «مهندس یدالله مالمیر»

(رئیس انجمن تخصصی صنایع همگن نساجی، پوشاک و چرم استان البرز و نائب رئیس اول اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی استان البرز)

15:00-14:30 معرفی دپارتمان تبادل فناوری

اتحادیه تولید و صادرات نساجی و پوشاک ایران

«مهندس سعید جلالی قدیری»

(دبیر اتحادیه تولید و صادرات نساجی و پوشاک ایران)

15:30-15:00 معرفی ظرفیت های انجمن تخصصی صنایع نساجی و پوشاک استان آذربایجان شرقی در حوزه فناوری نانو «دکتر سیدحسن پروینی اسکویی»

(رئیس هیئت مدیره انجمن تخصصی صنایع نساجی و پوشاک استان آذربایجان شرقی)

16:00-15:30 معرفی انجمن صنایع نساجی، پوشاک و چرم استان مازندران «دکتر ایمان اکبرتبار»

(دبیر انجمن صنایع نساجی، پوشاک و چرم استان مازندران)

20 آبان 14:30-14:00 اجرای مراقبت تکاملی نوزادان نارس با پوشاک بهینه شده با فناوری نانو «مهدی زندی»

(مدیرعامل شرکت طراوت افق زندگی)

15:30-14:30 نانوفناوری و منسوجات خود تمیز شونده «دکتر صغری رمضانی»

(مدیر تحقیق و توسعه شرکت فناوری نانو ساختار آسیا)

16:00-15:30 تجارب موفق کاربردهای فناوری نانو در صنعت نساجى و پوشاک «مهندس سعید اسفندیار»

(مشاور تخصصی فناوری نانو در صنعت نساجی و پوشاک)

علاقمندان تا روز چهارشنبه 26 آبان ماه فرصت دارند نسبت به ثبت نام در این دوره از طریق صفحه ثبت نام دوره در سایت ایوند اقدام کنند. شایان ذکر است، فایل های ارائه تمامی جلسات و فیلم کامل دوره پس از دوره در اختیار تمام شرکت کنندگان قرار خواهد گرفت.

شرکت در این دوره برای عموم علاقمندان آزاد است و شرکت در این دوره به مخاطبان صنعتی، مدیران، کارشناسان و متخصصان شرکت ها، سازمان ها و صنایع، و همچنین اعضای هیئت علمی و دانشجویان تحصیلات تکمیلی علاقمند و مرتبط به صنعت نساجی و پوشاک توصیه می شود.

همچنین، در این رویداد لایو تور فناوری صنعتی بازدید از نمایشگاه توانمندی های صنعتی فناوری نانو ایران در محل ستاد ویژه توسعه فناوری نانو برگزار خواهد شد و شرکت کنندگان امکان بازدید مجازی از محصولات فناوری نانو ایران در حوزه نساجی و پوشاک را خواهند داشت.

در پایان دوره به تمامی شرکت کنندگان گواهی پایان دوره از ستاد ویژه توسعه فناوری نانو اعطا خواهد شد.

دوره‌های صنعتی فناوری نانو، با حمایت ستاد ویژه توسعه فناوری نانو، همکاری شرکت‌های فناوری نانو و ارائه مدیران، پژوهشگران صنعتی و فناوران در حوزه‌های مختلف صنعتی از سال ۱۳۹۵ هرساله به‌صورت متوالی و هربار با تمرکز بر صنعتی خاص در کشور برگزار می‌شود.
علاقمندان می توانند برای کسب اطلاعات بیشتر با ایمیل IPS@nano.ir مکاتبه و یا با شماره 09190399061 تماس حاصل یا از طریق واتساپ پیام ارسال نمایند.

شایان ذکر است این رویداد با حمایت معنوی انجمن علوم و فناوری مهندسی نساجی ایران، جامعه مدیران و متخصصان صنعت کفش ایران، انجمن تولیدکنندگان ماشین آلات و قطعات صنایع نساجی ایران، انجمن تخصصی صنایع همگن نساجی، پوشاک و چرم استان البرز، اتحادیه تولید و صادرات نساجی و پوشاک ایران، انجمن تخصصی صنایع نساجی و پوشاک استان آذربایجان شرقی و انجمن صنایع نساجی، پوشاک و چرم استان مازندران در معرفی و اطلاع رسانی به جامعه متخصصین صنعت نساجی و پوشاک در حال برگزاری است.