ساخت دستگاه تصفیه پساب ایرانی با هم افزایی فناوری پلاسما و کویتاسیون

شرکت «پیشرو فناور نانو تاو آسیا (پنتا)» توانسته با هم‌افزایی فناوری پلاسما و کویتاسیون دستگاه تصفیه پساب تولید کند که موجب تخریب میکروارگانیزم‌ها، ترکیبات آلی آلاینده و ترسیب فلزات سنگین موجود در آب می‌شود.

دستگاه تصفیه پساب مبتنی بر هم‌افزایی فناوری پلاسما و کویتاسیون به منظور تصفیه انواع پساب‌ها و بازچرخانی آن‌ها جهت استفاده مجدد طراحی و ساخته شده است. دستگاه براساس هم‌افزایی دو فناوری پلاسما و کاویتاسیون موجب تخریب میکروارگانیزم‌ها، ترکیبات آلی آلاینده و ترسیب فلزات سنگین موجود در آب می‌شود. از مزایای این دستگاه می‌توان به توانایی تخریب مواد بسیار پایدار، حجم کم فضای اشغالی فرآیند تصفیه، عدم استفاده از مواد شیمیایی، کاهش هزینه در مقایسه با روش‌های مشابه، حذف فلزات سنگین، و کاهش تولید لجن حجمی اشاره کرد.

در این دستگاه از ترکیب دو فناوری پلاسما و کویتاسیون برای تصفیه استفاده می‌شود. فناوری پلاسما در واقع بهره‌گیری از تخلیه الکتریکی ولتاژ بالا با ایجاد نقاط پرانرژی درون آب با استفاده از رژیم‌های پلاسمایی همچون تخلیه آرک، تخلیه تابان و تخلیه تاریک به صورت پالسی بدون افزایش دمای توده سیال نسبت به حالت‌های معمول است که کاهش مصرف انرژی و افزایش توان تخلیه در زمان کوتاه را در پی خواهد داشت. فناوری کویتاسیون با استفاده از ماژول‌های ایجاد کویتاسیون (اریفیس پلت، ونتوری، روتاری و گردابی) و ایجاد اختلاف فشار، باعث ایجاد حفرات ماکرو/ میکرو شده و با انفجار آن‌ها نقاط پرانرژی تولید می‌شود.

در این دستگاه بخش پلاسمای پالسی با ایجاد تخلیهٔ الکتریکی درون آب، محیطی مستعد جهت تخریب آلاینده‌ها را فراهم می‌آورد. رادیکال هیدروکسیل اکسنده که بسیار قوی است در این مرحله تولید می‌شود ولی در روش‌های معمول بخش زیادی از آن تأثیر اکسندگی خود را نمی‌گذارد.

همچنین معمولاً بخش زیادی از حفرات تولیدی در بخش کویتاسیون بدون انفجار در مسیر آب قرار می‌گیرند. با هم افزایی پلاسما و کویتاسیون و کنترل شرایط و هندسه ترکیبی، بهره‌وری افزایش خواهد یافت.

مزایای دستگاه

تخریب و خنثی‌سازی آلاینده‌های آلی حاصل از فاضلاب‌های صنعتی، معادن، خانگی و …

تصفیه پساب‌های بیمارستانی حاوی ترکیبات خطرناک

تصفیه آب‌های آلوده و سمی به فلزات سنگین و میکروارگانیزم‌ها

درباره شرکت پیشرو فناور نانو تاو آسیا

شرکت پنتا از سال ۱۳۹۶ فعالیت خود را در زمینه سیستم‌های تصفیه آب و فاضلاب صنعتی و بهداشتی آغاز نموده و افتخار آن را دارد که در پیشبرد اهداف صنعتی و زیست محیطی کشور عزیزمان ایفای نقش نماید. مهم‌ترین هدف این شرکت افزایش کیفیت محصولات و خدمات و به روز رسانی دانش و تکنولوژی‌های مورد استفاده در صنعت آب و فاضلاب می‌باشد.

شرکت پنتا با استفاده از روش‌هایی چون پلاسما، کویتاسیون، انعقاد الکتریکی و چربی‌گیر به طراحی و ساخت انواع سیستم‌ها می‌پردازد. از دیگر محصولات این شرکت می‌توان به طراحی و ساخت دستگاه‌های تصفیه آب و پساب در مقایس آزمایشگاهی و تحقیقاتی، دستگاه سنتز نانومواد با استفاده از پلاسما و دستگاه‌های پوشش‌دهی سطوح با استفاده از پلاسما اشاره کرد.