تولید صنعتی نخهای ضدباکتری و نانو در ایران

در زندگی امروزی بهداشت منسوجات اهمیت و جایگاه ویژه‌ای دارد. رشد انواع باکتری روی البسه می‌تواند تهدیدی جدی برای بهداشت فردی به حساب بیاید. اهمیت این امر در پوشش‌ها و لباس‌های پزشکی دو چندان است. ضرورت تأمین این نیاز تولید انواع منسوجات ضدباکتری را به یکی از زمینه‌های فعالیت صنایع نساجی دانش‌بنیان تبدیل کرده است.

از جمله مواد اولیه مورد استفاده در تولید این نوع محصولات نخ پلی‌استر آنتی‌باکتریال است که امکان تولید منسوجات با قدرت ضدباکتری بالا و ماندگار را فراهم می‌کند.

نخ‌های پلی‌استر آنتی‌باکتریال پیش از این در داخل و خارج از کشور تولید شده است اما روش تولید این نوع نخ‌ها در مجموعه لیاپود نوآورانه و منحصربه‌فرد است. در این مجموعه با تلفیق فرایند فیزیکی شیمیایی در استفاده از نانوذرات نقره در لایه نهایی نخ، محصولی با ویژگی‌های متمایز از سایر موارد مشابه تولید شده است.

در واقع نانوذرات نقره قرار گرفته بر لایه نهایی نخ با توجه به خواص آنتی‌باکتریال خود، در تماس با باکتری‌ها مانع از رشد آن‌ها و ایجاد قارچ می‌شود.

امکان استفاده از غلظت‌های مختلف نانومواد بدون محدودیت و اثر منفی روی خواص فیزیکی نخ از جمله ویژگی‌های محصول تولیدی شرکت لیاپود است.

همچنین به دلیل قرارگیری نانوذرات در لایه نهایی محصول، حتی در غلظت‌های پایین نانومواد نیز می‌توان خواص آنتی‌باکتریالی قوی در رنگ‌های مختلف نخ ایجاد کرد. این در حالی است که موارد مشابه در بازار در رنگ‌های محدودی ارائه می‌شوند.

همچنین خواص آنتی‌باکتریالی نخ پلی‌استر تولید شده در مجموعهٔ لیاپود دارای ماندگاری بالا بوده و در برابر شستشو مقاوم است.

قدرت آنتی‌باکتری قابل تنظیم مطابق کاربرد، امکان تولید در بچ‌های کوچک (400 کیلو)، قیمت پایین‌تر و امکان تجاری‌سازی بیشتر و دوام بالا از جمله مزیت‌های رقابتی محصول شرکت لیاپود در مقایسه با دیگر محصولات داخلی و خارجی مشابه است.

نخ پلی‌استر آنتی‌باکتریال لیاپود در تولید جوراب، منسوجات نظامی، منسوجات بیمارستانی، فرش ماشینی، ماسک پارچه‌ای و دیگر منسوجات کاربرد دارد.

صنایع نساجی لیاپود

صنایع نساجی لیاپود در سال 1382 آغاز به کار کرده و از سال 1391 با تغییر سهامداران توانست به سرعت جایگاه خود را در بازار نخ ایران پیدا کند. این شرکت هم‌اکنون به عنوان یکی از عرضه‌کنندگان انواع نخ رنگی مورد استفاده در رومبلی، پرده، جوراب‌بافی، گردبافی و… شناخته می‌شود. نیروهای متخصص و جوان تحصیل کرده و ماشین‌آلات به‌روز، در کنار سیستم مدیریتی همگام با آخرین متد از توانمندی‌های این شرکت است.

در حال حاضر 70 نفر در صنایع نساجی لیاپود مشغول به کار هستند که تعداد 10 نفر از زمان تولید نخ پلی‌استر آنتی‌باکتریال به کارکنان شرکت افزوده شده‌اند.
این شرکت سالانه بالغ‌بر 1000 تن نخ پلی‌استر آنتی‌باکتریال را تولید کرده و به فروش می‌رساند و شرکت‌های تولیدکننده فرش، جوراب و ماسک پارچه‌ای عمده‌ترین مشتریان این محصول هستند.مسئولان صنایع نساجی لیاپود عدم ثبات نرخ مواد اولیه و همچنین قاچاق در صنعت نساجی را مهم‌ترین مشکلات پیش‌روی این مجموعه در عرصه تولید و فروش محصولات خود می‌دانند.شرکت لیاپود توانسته برای تولید نخ پلی‌استر آنتی‌باکتریال گواهینامه نانومقیاس را از ستاد فناوری نانو دریافت کند.برای آشنایی بیشتر با این محصول به صفحه صنایع نساجى لیاپود در پایگاه اطلاع‌رسانی محصولات فناوری نانو ایران مراجعه کنید.