تولید پارچه‌های آبگریز ایرانی برای هواپیماها با فناوری نانو

منسوجات همیشه نقش حیاتی در زندگی انسان بازی کرده است و با پیشرفت زندگی بشر کاربردهای مختلفی یافته‌اند، از جمله در پوشاک و پزشکی تا کاربردهای مختلف صنعتی. از جمله کاربردهای منسوجات استفاده در صنعت هواپیمایی است که پارچه‌های مورداستفاده در این صنعت بایستی از استانداردهای خاصی برخوردار باشند، استفاده از فناوری نانو توانسته این کاربردها را به استانداردهایی چون آب‌گریزی، کندسوزی و خودخاموش شونده نزدیک کند.

با فناوری نانو پارچه‌ها خیس نمی‌شوند
شرکت تیزتک یکی از شرکت‌های با سابقه در تولید پارچه‌های دارای استاندارد بالا مورداستفاده در صنایع از جمله هوایی، ریلی، دریایی و غیره است که با ورود به حوزه فناوری نانو توانسته قابلیت آب‌گریزی را نیز به ویژگی‌های تولیدات خود بیفزاید.
این شرکت موفق به تولید روکش صندلی هواپیمای آب‌گریز شده با استفاده از فناوری پلاسمای سرد شده است.
شرکت تیزتک پس از طی روند تحقیقات علمی و فنی توانسته روکش صندلی هواپیما را که دارای قابلیت خودخاموش شوندگی بوده، با استفاده از مواد شیمیایی خاص و پلاسمای سرد، برای جلوگیری از ایجاد لکه و نفوذ مایعات به داخل پارچه، آب‌گریز کند.
خاصیت آب‌گریزی در منسوجات موجب غلتیدن قطرات کروی مایعات بر روی سطح و شسته شدن گردوخاک از روی آن می‌شود. همچنین این ویژگی ضمن ایجاد مانع در مقابل نفوذ، آب، نوشیدنی‌های مایع و روغن که به‌طور تصادفی بر روی سطح منسوجات ریخته می‌شود، امکان پاک‌سازی آن‌ها را به سادگی فراهم می‌کند.
از مهم‌ترین موارد استفاده پارچه‌های آب‌گریز شده Hydrophobic به صورت روکش صندلی و پرده در هواپیما، کشتی، قطار، سالن‌های همایش و هتل‌ها است.
همچنین تولیدات این شرکت را می‌توان با توجه به نیاز بازار در مصارف خانگی هم به کار برد که با توجه به خود خاموش‌شونده بودن در عین آب‌گریزی، تیزتک می‌تواند یکی از معدود تولیدکنندگان در این حوزه باشد.
شرکت دانش‌بنیان تیزتک تولیدکننده پارچه و کف‌پوش‌های خودخاموش شونده نساجی در سال ۱۳۷۶ تأسیس شد و هدف آن تولید پارچه‌های خاص صنعتی به خصوص در زمینه پارچه‌هایی با خصوصیت خودخاموش‌شونده و اخیراً به صورت آب‌گریز و آنتی‌باکتریال بوده است.
تیزتک با تجربه چندین ساله و مهندسین مجرب و متخصص، حضور مؤثر و فعالی در جهت تأمین نیازهای شرکت‌های هواپیمایی، سالن‌های اجتماعات و هتل‌ها داشته و از زمره شرکت‌های دانش‌بنیان و عضو اتحادیه صنایع هوایی و فضایی ایران است. این شرکت تنها تولیدکننده در زمینه پارچه برای سیستم حمل‌ونقل و سالن‌های همایش و سینماهای کشور با مجوز هواپیمایی کشوری، استاندارد ملی ایران و اتحادیه اروپا است.
با توجه به اینکه تیزتک تولیدکننده انحصاری در داخل کشور است کلیه خطوط هوایی و راه‌آهن ریلی کشور و سالن‌های همایش و سینماها طرف قرارداد این شرکت هستند.
این شرکت با ظرفیت تولید سالانه ۸۰۰ هزار مترمربع از انواع تولیدات پارچه و کف‌پوش و پتو توانسته برای ۲۵ نفر به طور مستقیم و از طریق برون‌سپاری برای ۳۵ نفر ایجاد اشتغال کند.
شرکت تیزتک دارنده گواهینامه‌های بین‌المللی برای صادرات و دارای گواهینامه ISO 14001:2015 و ISO 45001:2018 و ISO 9001:2015 از آکسفورد است.