تجاری‌سازی نانوفیلترهای خودرو در شهرک صنعتی شیراز با همکاری فن‌بازار منطقه‌ای فارس

شرکت شهرک صنعتی شیراز با همکاری فن‌بازار منطقه‌ای فارس موفق به تولید انبوه نانوفیلتر خودروهای سبک با ظرفیت تولید یک میلیون و دویست هزار فیلتر در سال شده است.
همزمان با گرامیداشت هفته صنعت و معدن، تولید انبوه محصول نانوفیلتر خودروهای سبک در شهرک صنعتی بزرگ شیراز به بهره‌برداری رسید. پیروزی مدیرعامل کارخانه تولیدکننده نانوفیلترها گفت: «خط تولید این واحد صنعتی که با حمایت‌های فن‌بازار منطقه‌ای فارس راه‌اندازی شده است، ظرفیت تولید یک میلیون و دویست هزار نانوفیلتر ویژه خودروهای سبک را در سال دارا است.»

filereader.php?p1=main_a1c3ae6c49a89d92a
مدیر واحد صنعتی تولیدکننده این نانوفیلترها عنوان کرد: «با توجه به این که استفاده از این فناوری حاصل اختراع داخلی بوده و دانش آن منحصربه‌فرد است و نیز با توجه به تفاوت‌هایی که این نانوفیلتر با فیلترهای معمولی دارد، می‌تواند در زمینه صادرات نیز بسیار موفق باشد. همچنین این نانوفیلترها نسبت به سایر فیلترهای متداول مزایایی مانند کاهش میزان مصرف سوخت، کمک به جذب آلاینده‌های محیط و عمر طولانی فیلتر در مقایسه با محصولات مشابه دارند.»
تولید تجاری نانوفیلترها با همکاری فن‌بازار منطقه‌ای فارس و با سرمایه‌گذاری بیش از ۱۰ میلیارد ریال انجام شده است. با بهره‌برداری از این فناوری در حال حاضر برای ۱۶ نفر اشتغال مستقیم ایجاد شده است.

filereader.php?p1=main_037a595e6f4f0576a

شهرک صنعتی شیراز با هدف استقرار و تمرکز واحدهای صنعتی و پشتیبانی از صنایع کوچک در سال ۱۳۶۸ تاسیس شده و در این جهت علاوه بر ایجاد زیر‌ساخت‌های صنعتی، سعی در حمایت‌های مختلف از صنایع مستقر در شهرک‌های صنعتی داشته و این امر را به روش‌های مختلفی تا ارتقاء کامل سطح آموزشی و فناوری صنایع مستقر در شهرک‌ها و نواحی صنعتی خصوصا صنایع کوچک ادامه می‌دهد. در همین راستا شهرک صنعتی شیراز با همکاری فن‌بازار منطقه‌ای فارس موفق به تولید انبوه نانوفیلتر خودروهای سبک شده است. این شرکت قصد دارد تا پایان سال از فیلترهای صنعتی و فیلترهای ماشین‌های سنگین نیز بهره‌برداری کند.

filereader.php?p1=main_10a7cdd970fe135cf

اکبر قنبرپور رییس مرکز فن بازار ملی ایران نیز که در افتتاحیه این مراسم حضور داشت، با اشاره به نقش مهم فن بازارها در ایجاد حلقه واسط بین مخترعان و عرضه کنندگان  فناوری با واحد های صنعتی متقاضی فناوری بیان کرد: “تاکنون در کشور 16 فن بازار منطقه ای راه اندازی شده و هدف بازار اداره فکری تعیین اختراعات و ایده های قابل ارائه به صنعت است تا به صنایع و سرمایه گذاران مربوط به خود رسیده و با حمایت دولت این مسیر سهل تر پیش رود. وی هم چنین عنوان کرد: فن بازار بستر مطمئن و امنی برای صاحبان فکر و ایده و مخترعان و عرضه کنندگان فناوری فراهم کرده تا با استفاده از این ظرفیت، ابتکارات و ایده های فناورانه به تجاری سازی برسد.

این شرکت قصد دارد تا پایان سال از فیلترهای صنعتی و فیلترهای ماشین های سنگین نیز بهره برداری کند.