الکترودهای جوشکاری نانویی ساخت ایران

شرکت صنعتی آما با بهره‌گیری از فناوری نانو و استفاده از نانوذرات در روکش الکترودهای قلیایی موفق به ساخت الکترودهای قلیایی مقاوم به جذب رطوبت شده است. در حال حاضر شرکت صنعتی آما بزرگ‌ترین واحد تولیدکننده مواد مصرفی جوشکاری در منطقه غرب آسیا و خاورمیانه محسوب می‌شود که محصولات آن با کیفیت بالا و مطابق استانداردهای بین‌المللی عرضه می‌شود.

نانوالکترودهای جوشکاری مقاوم به جذب رطوبت تولیدشده در شرکت صنعتی آما با استحکام بیشتر برای جوشکاری فولادهای زنگ نزن، در صنایع مختلف از جمله ساخت تجهیزات و سیستم‌های لوله‌کشی در صنایع نفت و گاز و پتروشیمی، صنایع سیمان، دفاع، کشتی‌سازی و سازه کاربرد فراوان دارند.

ترک هیدروژنی ازجمله عیوب جوشکاری محسوب می‌شود که اغلب در منطقه متأثر از حرارت جوشکاری (HAZ) رخ داده، کیفیت ناحیه جوشکاری شده را به‌شدت کاهش می‌دهد و می‌تواند خسارات جبران‌ناپذیری را به همراه داشته باشد؛ ازاین‌رو جلوگیری از بروز این‌گونه عیوب همواره دارای اهمیت بوده است. یکی از عوامل بروز این عیب ورود رطوبت به فلز جوش از طریق پوشش الکترود در هنگام استفاده از الکترودهای قلیایی در جوشکاری است. تولید الکترودهای مقاوم به رطوبت و رسیدن به ملزومات استاندارد AWS A5.1 همواره مدنظر شرکت‌های تولیدکننده الکترود بوده است. فناوری نانو و استفاده از نانوذرات در فرمولاسیون پوشش الکترودهای قلیایی یکی از راه‌های رفع این چالش می‌باشد.

شرکت صنعتی آما از سال ۱۳۳۸ شروع به تولید مواد مصرفی جوشکاری کرده و محصولاتی همچون انواع الکترودهای جوشکاری با قوس الکتریکی، انواع سیم جوش‌های مخصوص جوشکاری با گاز محافظ، انواع سیم جوش‌های مخصوص جوشکاری زیرپودری، انواع سیم جوش‌های توپودری و انواع فلاکس‌های جوشکاری زیرپودری را تولید می‌کند.

این شرکت توانسته با تجهیز و سرمایه‌گذاری قابل توجه در امر تحقیقات و کنترل کیفیت و جذب متخصصین و اساتید دانشگاه‌ها، شرکت در نمایشگاه‌های داخلی و خارجی، برقراری ارتباط و همکاری نزدیک با شرکت‌های صاحب‌نام در صنعت جوشکاری جهان، برگزاری کنفرانس‌های تخصصی بین‌المللی و داخلی، در جهت تولید مواد مصرفی جوشکاری با کیفیت بالاتر قدم بردارد.