کاهش وزن و افزایش استحکام لرزه‌ای ساختمان‌ها با نانوبتن سبک‌ ایران ساخت

کاهش وزن و افزایش استحکام لرزه‌ای ساختمان‌ها با نانوبتن سبک‌ ایران ساخت

شرکت دانش‌بنیان بهدیس سامان امین، نانو بتن فوق سبک تولید کرده که ضمن کاهش سیمان مصرفی در فرایند تولید بتن موجب افزایش مقاومت و استحکام لرزه‌ای سازه‌ها می‌شود.

شرکت بهدیس سامان امین – زیرمجموعه مهندسی طرح وندیداد – یک شرکت دانش‌بنیان است که با اتکا به نوآوری و تلاش نیروهای انسانی نخبه خود توانسته است نانوبتن فوق سبک سازه‌ای را ابداع کرده و به ثبت برساند.

 این شرکت طی سال‌های متمادی تجربه تولید نانو بتن در حال حاضر علاوه بر تولید انحصاری بتن سبک سازه‌ای در کشور، با تکیه بر توانمندی واحد تحقیق و توسعه خود، به عنوان یک شرکت پیشرو در حوزه تکنولوژی بتن، انواع بتن‌های خاص مورد نیاز طراحان و پروژه‌ها را با ویژگی‌های سفارشی در زمینه مقاومت، کارآیی، رنگ و کیفیت ظاهری ارائه می‌کند.

سالانه حدود 80 میلیون متر مکعب بتن در کشور تولید می‌شود که بخش عظیمی از آن فاقد کیفیت مطلوب بوده و یا برای رسیدن به مقاومت مورد نظر، به میزان سیمان در بتن افزوده می‌شود.

 به طوری که سرانه مصرف سیمان در کشور به طور میانگین 1.5 برابر سرانه مصرف جهانی و حدود پنج برابر سرانه مصرف در کشورهای پیشرفته است و از آن جایی که تولید سیمان به دلیل مصرف بالای سوخت‌های فسیلی و تولید ریزگردها جزو آلاینده‌ترین صنایع در جهان است، منجر  به آلودگی بیشتر محیط زیست می‌شود.

در سال‌های اخیر شرکت دانش‌بنیان بهدیس سامان امین (وندیداد) تحقیقات گسترده و وسیعی را در حوزه کاربرد نانو در تکنولوژی بتن انجام داده و علاوه بر ایجاد قابلیت ارائه و ارسال انواع بتن‌های تولیدی خود به صورت خشک بسته‌بندی شده به سراسر کشور، با استفاده از این بتن‌های توانمند اقدام به تولید قطعات پیش‌ساخته با کیفیت بسیار بالا کرده است.

حامد صابر، مدیرعامل این مجموعه در توضیح فعالیت‌ها و تولیدات این شرکت به مشارکت‌ سازنده در ارائه راه‌حل‌های کارآمد جهت رفع مشکلات پروژه‌های عمرانی و موارد استفاده از نانو بتن فوق سبک سازه‌ای در آن‌ها اشاره کرد و گفت: بتن فوق سبک سازه‌ای، بتنی با محدوده وزن مخصوص 1200 تا 1800 کیلوگرم بر مترمکعب و مقاومتی در محدوده 20 تا 50 مگاپاسکال است که استفاده از آن یکی از راهکارهای مناسب در جهت کاهش بارمرده و نیروهای زلزله وارد بر ساختمان است و باعث افزایش دوام و مقاومت سازه می‌شود.

وی در ادامه در معرفی سایر تولیدات این شرکت به انواع بتن‌های خاص شامل بتن مقاومت بالا، بتن‌های اکسپوز و رنگی، بتن خود تراکم، بتن غلطکی و بتن‌های توانمند اشاره کرد و گفت: این بتن‌های خاص به دو صورت آماده و خشک بسته‌بندی شده است. همچنین در راستای افزایش همزمان کیفیت و سرعت در ساخت و سازهای شهری، این مجموعه با بهره‌گیری از قابلیت‌های خود در زمینه مطالعات و تحقیقات مهندسی با رویکرد پیش‌ساخته‌سازی، اقدام به تولید انواع قطعات بتنی سفارشی جهت نما، فضاهای داخلی و مبلمان شهری با استفاده از بتن‌هایی با کیفیت بالا و مقاوم در برابر شرایط جوی کرده است.

صابر همچنین از محصول جدید این مجموعه با عنوان «سقف ون‌دک» با استفاده از نانو بتن فوق سبک سازه‌ای یاد کرد که تحولی جدی در افزایش سرعت و کیفیت اجرای اسکلت بتنی و فولادی ساختمان‌ها محسوب می‌شود.

هم‌چنین تیم مهندسی مجموعه اقدام به تولید خانه‌های پیش ساخته مدولار بتنی نموده که گام مهمی در راستای صنعتی سازی ساخت مجموعه‌های آموزشی، خدماتی، تفریحی و مسکونی است.

صابر در پایان با اشاره به اهمیت همکاری و مشارکت مجموعه‌های بزرگ و موثر در حوزه ساخت و ساز، مانند معاونت‌های فنی و عمرانی شهرداری‌ها و شرکت‌های سرمایه‌گذاری مسکن، در ترویج استفاده از تولیدات باکیفیت و بادوام دانش‌بنیان ابراز امیدواری کرد که با همت مجموعه‌های خصوصی و دولتی شاهد افزایش چشمگیر طول عمر سازه‌ها و سطح کیفی ساخت و ساز و نیز کاهش هزینه‌های زیست‌محیطی در کشور باشیم.