صادرات عایق‌های صوت و حرارت نانویی به کشورهای همسایه

شرکت دانش‌بنیان سازه پایدار الهیه انواع عایق‌های الاستومری رولی حاوی نانومواد را تولید و به بازار عرضه می‌کند. این شرکت محصولات خود را به عراق و کشورهای حاشیه خلیج‌فارس صادر کرده و در حال رایزنی برای صادرات به ارمنستان است.

سپه‌وند، مدیر تولید شرکت سازه پایدار الهیه (گروه صنعتی لینکران) می‌گوید: «عایق‌هایی که تولید می‌کنیم در آنها از فناوری‌نانو استفاده شده که به دلیل ساختار نانویی این عایق‌ها، می‌تواند از انتقال حرارت، برودت و صوت جلوگیری کند.»

محمد جواد عزیزلی، مدیر تحقیق، توسعه و نوآوری شرکت سازه پایدار الهیه می‌گوید: «هرجایی که موضوع انتقال حرارت و صوت مطرح باشد این عایق‌های نانویی می‌تواند کاربرد داشته باشد. استفاده از این عایق‌ها می‌تواند به ذخیره‌سازی انرژی کمک کند.»

این محصول پیش از این به صورت وارداتی تامین می‌شد اما اکنون توسط این شرکت دانش‌بنیان تولید شده و حتی صادر نیز می‌شود. طارمی از محققان این شرکت می‌گوید: «در حال حاضر به عراق و کشورهای حاشیه خلیج‌فارس صادرات انجام می‌دهیم، در حال رایزنی برای صادرات به ارمنستان نیز هستیم.»

این عایق‌های در حوزه‌های مختلف نظیر ساختمان قابل استفاده بوده و می‌تواند انتقال صوت و حرارت را در سازه‌ها به کمینه مقدار خود برساند. فوم لاستیکی الاستومری، مقاوم در برابر حرارت بالا، آب و بخار بوده و در عین حال، مقاوم در برابر اشعه فرابنفش است. ضریب انتقال حرارت مهم‌ترین ویژگی عایق‌بندی است. ترکیب لاستیک اکریلونیتریل بوتادین با پلی وینیل کلراید است که باعث انعطاف‌پذیری PVC و مقاومت در برابر ازن NBR می‌شود.

عایق‌ها با کاهش انبساط و انقباض حرارتی سبب یکپارچگی ساختاری ساختمان می‌شود. آسیب و کاهش طول عمر مشکلی است که اغلب ساختمان‌های بدون عایق تجربه می‌کنند. علاوه بر این ساختمان‌هایی که عایق‌بندی مناسبی دارند کمتر در خطر آتش‌سوزی قرار می‌گیرند. چرا که عایق از انتشار آتش و دود جلوگیری می‌کند و خطر آن را کاهش می‌دهد. همچنین به طور کلی نبود عایق در ساختمان و عایق‌بندی نامناسب آن سبب مشکلات فراوانی مانند افزایش هزینه‌های انرژی، رطوبت و کندانس، افزایش سروصدا، خطر آتش‌سوزی می‌گردد. عایق کاری مناسب و اطمینان از انجام آن سبب راحتی ساکنان و ایمنی آنها می‌شود.

ارزش انرژی مصرفی در ایران ۲۰ میلیارد دلار برآورد می‌شود که طبق آمارهای رسمی یک چهارم این انرژی را می‌توان بهینه‌سازی نمود.