برای صنعت هوایی چه محصولات نانویی داریم؟

پتوی هواپیما آنتی‌باکتریال، شیشه جلو هواپیما، روکش صندلی آنتی‌باکتریال و رنگ بدنه هواپیما از جمله محصولاتی نانویی صنعت هوایی هستند که شرکت‌های تولیدکننده ایرانی موفق به دریافت گواهی‌نانومقیاس برای آنها شده‌اند.
امروزه برای محافظت بیشتر از صندلی وسایل نقلیه از روکش استفاده می‌شود. این روکش‌ها معمولا از منسوجات با دوام تولید شده تا بتواند محافظت و سهولت در استفاده را به خوبی انجام دهد. صندلی هواپیما به دلیل تماس مداوم و هر روزه با بدن افراد و همچنین تعریق مسافران محل مناسبی برای رشد باکتری‌ها و میکروارگانیسم‌ها است. شرکت تیزتک روکش صندلی حاوی نانوذرات با خواص آنتی‌باکتریال تولید می‌کند. یکی از ویژگی‌های جالب توجه این روکش‌ها، پایداری خاصیت آنتی‌باکتریال پس از دفعات متعدد شستشو است. شرکت تیزتک یکی از شرکت‌های ایرانی در تولید پارچه‌های دارای استاندارد بالا مورداستفاده در صنایع از جمله هوایی، ریلی، دریایی و غیره است که با ورود به حوزه فناوری نانو توانسته قابلیت‌هایی نظیر ضدباکتری بودن را به تولیدات خود بیفزاید.

صنایع الکترو اپتیک صا ایران از جمله تولیدکنندگان محصول برای صنایع هوایی است. این مجموعه موفق به تولید شیشه جلو هواپیما برای استفاده در هواپیماهای بوئینگ و فوکر شده است. با توجه به ارتفاع زیاد پرواز و فشار پایین در این ارتفاع در مقایسه با سطح زمین، ساختار هواپیماها باید به گونه‌ای طراحی و مهندسی شوند که بتوانند هنگام پرواز فشار مناسب را در کابین تامین کنند. از این رو اختلافی میان فشار هوای داخل و خارج هواپیما به وجود می‌آید که حتی می‌تواند منجر به از هم پاشیدن اجزای آن شود. شیشه‌ها باید به گونه‌ای ساخته شوند که با پرواز هواپیما در ارتفاع و قرارگیری در دماهای زیر صفر، فشار وارده را تحمل کرده و ترک نخورد و نشکند. یکی دیگر از خواص مهم شیشه کابین خلبان عدم ایجاد بخار آب در سطح آن است، چرا که منجر به کاهش قدرت دید خلبان و ایجاد خطر می‌شود. اعمال برخی از پوشش‌های دارای اجزای نانومتری، می‌تواند به ممانعت از ایجاد لایه بخار در سطح شیشه کابین خلبان کمک کند. چنین پوشش‌هایی اثرات مخرب بر میزان عبور و یا پراکندگی نور برخورد کرده به شیشه هواپیما نخواهد داشت.

معمولا پتوهایی که در خطوط هواپیمایی استفاده می‌شوند، شسته و مجددا استفاده می‌شوند. این پتوها در حین استفاده توسط مسافران، باکتری و میکروب‌‌هایی جذب می‌کنند که در حین شستشو از بین نرفته و ممکن است که موجب بیماری در مسافران بعدی شوند. صنایع نساجی زر باف امین برای رفع این مشکل از پارچه پلی‌استر اکریلیک حاوی نانوذرات استفاده می‌کند که منجر به خاصیت ضدمیکروبی در این پارچه‌‌ها شده است. در واقع این نانوذرات، که نسبت سطح فعال به حجم بالایی دارند، با باکتری‌ها واکنش داده و آن‌ها را غیر فعال می‌کنند. باکتری‌‌ها از آنزیمی برای جذب اکسیژن و زنده ماندن استفاده می‌‌کنند. استفاده از این نانوذرات، باعث غیرفعال شدن عملکرد این آنزیم و در نتیجه دریافت اکسیژن می‌شود.

شرکت تولیدی صنعتی و شیمیائی گیتی آسا و شرکت تولیدی و صنعتی گوهر فام از جمله تولیدکنندگان رنگ‌های مورد استفاده در بدنه هواپیما هستند. استفاده از فناوری‌نانو موجب می‌شود تا با حفظ خصوصیات فنی استانداردهاى هوایى، محصول رنگ از نظر کارایی و ویژگی‌های فنی بهینه شود. فناوری‌نانو همچنین موجب می‌شود تا عیوب احتمالی رنگ در اجرا به حداقل برسد. در رنگ پلی اورتان ضداسکایدرول که برای استفاده در بدنه هواپیما تولید می‌شود، به دلیل وجود نانوذرات ویسکوزیته رنگ بهینه شده و رنگ شره نکرده و عملکرد بهتری خواهد داشت.