درزگیرهای نانویی، آلودگی صوتی داخل خودرو را کاهش می‌دهند

به گفته مدیر تحقیق و توسعه شرکت عایق خودرو توس(AKT)، تولیدکننده بفل‌های (درزگیر) پلیمری، درزگیرهای پلیمری تقویت شده با فناوری‌نانو، می‌تواند صدای وارد شدن به داخل خودرو را به حداقل برساند.

محمد نورمحمدی مدیر تحقیق و توسعه شرکت عایق خودرو توس می‌گوید: « ما چهارمین کشور در دنیا هستیم که صاحب  فناوری تولید بفل‌های پلیمری با قابلیت انبساط تا حداقل ۱۴۰۰ هستیم.»

درزگیرهای عایق صوت برای استفاده در صنعت خودرو توسط این شرکت تولید می‌شوند که کاربرد آنها کاهش آلودگی صوتی در داخل خودرو است. به گفته محققان این شرکت، استفاده از نانوذرات باعث کاهش آلودگی صوتی می‌شود و میزان صدای ورودی به داخل خودرو را کاهش می‌دهد.

این شرکت محصولات دیگری نیز دارد که براساس نیاز صنعت خودرو تولید می‌شوند. نورمحمدی می‌گوید: « تقویت کننده‌های بدنه خودرو و عایق‌های لاستیکی تقویت شده با فناوری‌نانو از جمله محصولات شرکت عایق خودرو توس است.»

شرکت عایق خودرو توس با هدف تولید عایق‌های صدا و ارتعاش، بفل‌های پلیمری (درزگیرها) و محصولات مرتبط، به‌عنوان یکی از مهمترین تولیدکننده عایق‌های مغناطیسی بر پایه قیر در ایران بوده و با برخورداری از دو خط پیشرفته تولید عایق، توانایی تولید انواع عایق‌های مغناطیسی ، معمولی و پشت چسبدار را دارا است. همچنین علاوه بر تولید انواع سیلرها بر پایه بوتیل، اپوکسی و رابری، این شرکت، تولیدکننده نوارهای بوتیلی، فوم روکش شده با بوتیل، خمیرهای بوتیلی ، تقویت‌کننده‌های پایه اپوکسی و خمیرهای درزگیر بدنه رابری در ایران است.

درزگیر بدنه فوم شونده رابری با رئولوژی اصلاح شده، عایق بوتیلی صداگیر بدنه با استحکام کششی و چسبندگی بهبود یافته، و نیز درزگیر بدنه رابری با رئولوژی اصلاح شده و چسب تقویت‌کننده بدنه با جریان پذیری بهبودیافته، از جمله تولیدات این شرکت با گواهی نانومقیاس ستاد نانو است. بطور مثال، چسب تقویت‌کننده بدنه بر پایه رزین اپوکسی، فاقد حلال و PVC است که با الیاف شیشه لمینیت می‌شود. این محصول از چقرمگی و استحکام بالایی برخوردار است و چسبندگی بالایی به سطوح فلزی حتی سطوح روغنی و چرب دارد و به همین علت مقاومت خوردگی زیرآیند را افزایش و از لرزش و ارتعاش جلوگیری می‌کند.