ازدیاد ۲۰ درصدی برداشت توت‌فرنگی با دستگاه نانوحباب‌ساز ساخت ایران

به گفته حسین کازرونی، مدیرعامل شرکت نانوفناوری سراج، با نصب و بهره‌برداری از چهار دستگاه نانوحباب‌ساز این شرکت در شهرک گلخانه‌ای هشتگرد، برداشت توت‌فرنگی در گلخانه‌‌های این شهرک ۲۰ درصد نسبت به قبل افزایش یافته است.

شرکت نانوفناوری سراج، سازنده انواع ژنراتورهای نانوحباب‌ساز، از ابتدای دوره زراعی توت‌فرنگی گلخانه‌ای (مهرماه سال ۱۴۰۰) تاکنون، به تدریج چهار دستگاه ژنراتور NANOX ۲ به ظرفیت ۵۰۰۰ لیتر در ساعت در شهرک گلخانه‌ای هشتگرد کرج راه اندازی کرده است.

خریداران ژنراتورهای نانوحباب ساز NANOX از گلخانه‌داران پیشرو و رکوداران برداشت توت‌فرنگی بوده‌اند. استفاده از فناوری نانوحباب به منظور افزایش اکسیژن محلول در آب، نه تنها منجر به بهبود متابولیسم و افزایش کمی برداشت (بین ۱۵ تا ۲۰ درصد) شده است، بلکه در پارامترهای کیفی توت‌فرنگی نظیر شاخص بریکس موثر بوده است. استفاده از فناوری نانوحباب هم‌چنین موجب بهبود سلامت ریشه و جذب مناسب عناصر غذایی و همچنین کاهش چشمگیر پاتوژن‌های مضر نظیر پیتیوم می‌شود.

به منظور تایید علمی موضوع، همزمان با بهره‌برداری از ژنراتورهای NANOX در گلخانه‌های تجاری، بررسی علمی و تحقیقاتی موضوع در دانشگاه شاهد زیر نظر اساتید مجرب کشت گلخانه‌ای توت‌فرنگی مورد بررسی قرار گرفته است.

در حال حاضر با توجه به تجارب مناسب بدست آمده در چگونگی استفاده از ژنراتورهای نانوحباب‌ساز، پروتکل‌های استفاده از ژنراتورهای NANOX به مشتریان کشت گلخانه‌ای توت‌فرنگی ارائه شده است.

هم‌اکنون شرکت نانوفناوری سراج علاوه بر ساخت و سفارش ژنراتورهای نانوحباب‌ساز برای انواع گلخانه‌های هیدروپونیک داخلی، تجربه صادرات دستگاه‌های NANOX را به کشورهایی نظیر بلاروس و ارمنستان در کارنامه خود دارد.