ارائه خدمات الکتروریسی نانوالیاف بر روی کاغذ فیلتر با تلاش نانوفناوران ایرانی

شرکت نانوفناوران خاور پس از تکمیل مراحل تحقیقاتی و مطالعاتی بر روی نانو الیاف،‌ هم‌اکنون به روش الکتروریسی نانو الیاف را بر روی کاغذ فیلتر کارتریجی پوشش می‌دهد. این کاغذهای نانوساختار را می‌توان در تولید فیلتر مورد نیاز صنایعی همچون صنایع گچ و سیمان، صنایع فولاد، نیروگاه‌های تولید برق و صنایع تولید ماکارونی مورد استفاده قرار داد.

فیلتراسیون یک فرآیند مکانیکی یا فیزیکی است که طی آن مواد معلق جامد از سیال جداسازی می‌شوند. اساس جداسازی در این روش اختلاف اندازه‌ی جامد و سیال و استفاده از نیروی خارجی برای عبور مواد از یک غشای مشبک است. طبیعی است که هرچه اندازه‌ی حفرات این غشا کوچک‌تر باشد، قادر به جداسازی ذرات کوچک‌تری از فاز سیال است. این فرایند در بسیاری از صنایع مورد استفاده قرار می‌گیرد. تولید غشاهایی با حفرات در مقیاس نانو می‌تواند بسیار حائز اهمیت باشد.

مهندس امیر تقوی، مدیرعامل شرکت نانوفناوران خاور در رابطه با معایب اصلی فیلترهای رایج موجود در بازار گفت: «امروزه فیلترهای صنعتی جهت جداسازی ذرات گردوغبار یا ذرات دارای ارزش‌افزوده مانند گچ، فلزات، آرد، مواد شوینده و سیمان از هوا در تمام کارخانه‌ها استفاده می‌شوند. این فیلترها قادر به جداسازی ذرات ریز با ابعاد کمتر از 500 نانومتر نیستند و در زمان کوتاهی به مرز اشباع می‌رسند.»

وی ادامه داد: «نانوالیاف به‌واسطه‌ی خواص ویژه‌ای که دارند پتانسیل کاربردی بسیاری در صنایع فیلتراسیون گازها و مایعات خواهند داشت. در این راستا، با اضافه کردن لایه‌ای از نانوالیاف به سطح کاغذ فیلترها و ظریف‌تر کردن قطر الیاف و نیز کاهش ضخامت فیلترها، یک سطح مشخص فیلتری با تعداد تخلخل بیشتر با ابعاد کوچک‌تر تخلخل به دست می آید. موارد گفته شده افزایش عمر فیلتر و جداسازی ذرات ریزتر را در پی خواهد داشت. همچنین ضخامت کم فیلترهای دارای کاغذ نانوساختار موجب خواهد شد تا از میزان افت فشار و متعاقب آن مصرف انرژی کاسته شود.»

تقوی در مورد خواص منحصربه‌فرد این کاغذهای فیلتراسیون گفت: «فیلترهای دارای این نانوالیاف، دارای وزن پایه‌ی کم، نفوذپذیری هوای زیاد و ابعاد منافذ کوچک است. عملیات فیلتراسیون در این نوع فیلترها در سطح انجام می‌شود و در حقیقت با فناوری نانو عملیات فیلتراسیون از عمق به سطح تغییر می‌یابد و این موضوع موجب نفوذپذیری هوای بهتر و افزایش عمر فیلتر می‌گردد.»

به گفته ی تقوی استقبال صنایع مختلف از فیلترهای دارای کاغذ نانوساختار بسیار خوب بوده است، به‌نحوی‌که در حال حاضر نیروگاه‌های در درخواست خود بر تهیه‌ی اینگونه فیلترها تأکید دارند و میزان تقاضا در حال افزایش است. در واقع استفاده از این فیلترها در نیروگاه‌ها موجب افزایش بازدهی در تولید برق می گردد. همچنین فیلتراسیون موثر گرد و غبار موجود در هوا، کاهش مشکلات به وجود آمده برای پره‌های توربین ها را در پی دارد.

گفتنی است، کاغذهای فیلتراسیون نانوساختار با شماره‌ی ثبت 72949 در اداره ثبت اختراعات و مالکیت‌های صنعتی به ثبت رسیده و دارای گواهی نانومقیاس از ستاد ویژه‌ی توسعه‌ی فناوری نانو است.

شرکت نانوفناوران خاور آماده ارائه خدمات الکتروریسی نانوالیاف بر روی کاغذهای فیلتر کارتریجی می‌باشد.