شکم‌بندهای بارداری ضدامواج ایرانی و نانو؛ یک سوم قیمت نمونه‌ خارجی

شرکت تولید تجهیزات پزشکی تنکو، شکم‌بندهای بارداری ضدامواج را تولید و با قیمتی در حدود یک سوم قیمت مشابه خارجی، روانه‌ بازار می‌کند. این محصول که با تکیه بر فناوری نانو تولید می‌شود، ۹۹ درصد امواج الکترومغناطیس را دفع و جنین را از آسیب‌های ناشی از این امواج خطرناک محافظت می‌کند.
شکم‌بندهای بارداری ضدامواج هم‌اکنون با قیمت ۱۲۱ هزار تومان در برخی داروخانه‌ها و مراکز معتبر عرضه‌ کالاهای پزشکی به فروش می‌رسد. همچنین امکان خرید اینترنتی این محصول از طریق وب‌سایت دیجی کالا وجود دارد.
شکم‌بند بارداری ضدامواج تنکو که با دانش داخلی تولید شده است، تاکنون موفق به کسب دو مدال طلا از جشنواره‌ بین‌المللی اختراعات، گواهی مدال از سازمان مالکیت فکری و معنوی ملل متحد (WIPO) و کاپ و دیپلم افتخار از دانشگاه رومانی شده است.
همچنین این محصول دارای تأییدیه نانومقیاس از ستاد ویژه‌ توسعه‌ فناوری نانو، تأییدیه و پروانه‌ ساخت از سوی وزارت بهداشت و درمان و تأییدیه‌ خاصیت ضدامواج از آزمایشگاه آنتن است.
به گفته‌ محمد زارع، مدیرعامل شرکت تجهیزات پزشکی تنکو، این شرکت از سال ۱۳۹۴ با هدف تولید محصولات کمک درمانی و ارتوپدی فعالیت خود را آغاز کرد و هم‌اکنون نزدیک به شصت قلم از کالاهای این حوزه را در دست تولید دارد. شرکت تنکو از اردیبهشت‌ماه سال ۱۳۹۵ بر آن شد تا از فناوری نانو در تولید محصولات خود استفاده کند و محصولاتی منحصربه‌فرد را به تولید برساند. این شرکت سرانجام پس از یک سال تلاش توانست محصول نانویی خود با نام شکم‌بند بارداری ضدامواج را تولید و به بازار عرضه کند. پیش‌بینی می‌شود تولید این محصول  به میزان ۷۵۰۰۰ عدد در سال برسد.
امواج الکترومغناطیسی امواجی هستند که به‌وسیله‌ عملکرد هم‌زمان میدان‌های الکتریکی و مغناطیسی با اهداف مختلف تولید می‌شوند. به‌طور معمول از این امواج به‌منظور انتقال دیتا، صوت و تصویر استفاده می‌شود. استفاده از وسایلی نظیر تلفن‌های بی‌سیم، مایکروفر، تلفن همراه، اینترنت بی‌سیم (وای فای)، بلوتوث و همچنین قرارگیری در کنار دکل‌های برق فشارقوی می‌تواند جنین را در معرض امواج الکترومغناطیس قرار دهد. از این‌رو بهتر است خانم‌های باردار به‌منظور حفظ بهداشت و سلامت جنین در طول مدت بارداری در برابر این امواج محافظت شوند.