کتاب محصولات فناوری نانو در صنعت نساجی

صنعت نساجی، صنعتی دیرپا است که از ابتدایی‌ترین تجهیزات تولید پوشاک آغاز و امروزه به یکی از گسترده‌ترین صنایع جهان تبدیل شده است. این صنعت با زنجیره تولید از مواد اولیه، الیاف، ریسندگی، بافندگی، رنگرزی، چاپ، تکمیل، پوشاک (عمومی، ورزشی، نظامی وغیره)، منسوجات صنعتی، فرش، چرم وغیره همواره میدان گسترده‌ای برای رشد و توسعه فناوری بوده است. امروزه در فضای جهانی شدن و رقابت سنگین بازار، استفاده از فناوری‌های مدرن، بیش از هر زمان دیگر ضرورت دارد به‌طوریکه با به‌کارگیری فناوری‌های جدید، منسوجات خصوصیات جدیدی پیدا کرده‌اند که برخی از آن‌ها تاکنون ناشناخته بوده و یا منسوجاتی با ترکیبی از چندین خصوصیت تولید شده است.

این خصوصیات علاوه بر اینکه راحتی پوشاک را بهبود داده، کارکردهای اضافی چون ارتباطات، اطلاعات یا محافظت (در برابر اشعه فرابنفش، میکروب‌ها، حشرات، گرما، سرما، گلوله و غیره) را نیز فراهم آورده است. ضمن اینکه در بسیاری موارد استفاده از این فناوری‌ها، کاهش تهدیدات زیست‌محیطی را با حداقل‌سازی مصرف انرژی، آب، تولید پساب، کاهش یا حذف عوامل شیمیایی مضر) فراهم کرده است هرچند در این زمینه برخی ریسک‌ها چون اثرات ناشناخته روی بشر و محیط‌زیست نیز به ملاحظات جدی نیاز دارد.

فناوری نانو می‌تواند صنعت نساجی را از چند طریق توانمند سازد. در درجه اول بسیاری از امکانات جدید و کارکردهای بهبودیافته در نساجی ایجاد خواهد کرد. مواد جدید می‌توانند توسعه پیدا کرده و خصوصیات جدیدی را به مواد موجود اضافه کنند و کارایی آن‌ها را بهبود ببخشد. برای آشنایی بیشتر با قابلیت‌ها و محصولات فناوری نانو در حوزه نساجی، کتاب محصولات فناوری نانو در صنعت نساجی را دانلود کنید.