کاربرد فناوری نانو در توربین‌های بادی

کاربرد فناوری نانو در توربین‌های بادی

توسعه ‌شگرف علم و فناوری در جهان‌‌‌ امروز ظاهراً آسایش و رفاه‌‌‌‌ زندگی‌‌‌‌ بشر را موجب ‌‌‌‌شده است اما این توسعه‌یافتگی، مایه بروز مشکلات‌‌‌‌ تازه‌ای نیز برای انسان‌ها شده است که از آن جمله می‌توان به آلودگی ‌‌‌‌محیط‌زیست، گرم‌ شدن کره‌ زمین، تغییرات‌‌‌‌ گسترده آب و هوایی در زمین و غیره اشاره‌ کرد. از‌این‌‌‌‌رو صاحب‌نظران و کارشناسان به دنبال منابعی هستند که به‌تدریج جایگزین سوخت‌های‌‌‌‌ فسیلی شوند.

سوخت‌های ‌‌‌‌فسیلی آلودگی‌های ‌‌‌‌زیست‌محیطی بی‌شماری را ایجاد می‌کنند. متخصصان بر این باورند که با استفاده از انرژی‌های‌‌‌‌ پاک ‌‌‌‌نظیر انرژی‌‌‌‌ خورشیدی، بادی، زمین‌گرمایی، هیدروژن و… به‌جای انرژی‌های حاصل از سوخت‌های‌‌‌‌ فسیلی، از آلودگی‌های ‌‌‌‌زیست‌محیطی و خطرات مرتبط با آن جلوگیری خواهد شد. از سوی ‌‌‌‌دیگر انرژی‌های‌‌‌‌ فسیلی مانند نفت، گاز و زغال‌سنگ سرانجام روزی به پایان خواهند‌‌‌‌ رسید و با پایان گرفتن آن‌ها تمدن ‌‌‌‌بشری که بستگی مستقیم به انرژی دارد دچار چالش جدید و بزرگ خواهد شد.

این امر سبب شده است که کشورهای توسعه‌یافته‌‌‌‌ صنعتی با جدیت هرچه‌تمام‌تر استفاده از سایر انرژی‌های موجود در طبیعت و به‌‌‌‌خصوص انرژی‌های‌‌‌‌ تجدیدشونده را موردتوجه قرار دهند. استفاده از انرژی ‌‌‌‌خورشید، باد و امواج، زمین‌گرمایی، هیدروژن، زیست‌توده و … که به انرژی‌های ‌‌‌‌تجدیدپذیر موسوم هستند مستلزم مطالعات و تحقیقات فراوانی است که قبل از استفاده باید انجام گیرند. مجموعه انرژی‌های ‌‌‌‌تجدیدپذیر روزبه‌روز سهم بیشتری را در سیستم تأمین ‌‌‌‌انرژی‌‌‌‌ جهان به عهده‌‌‌‌ می‌گیرند. انرژی‌های ‌‌‌‌تجدید پذیر به‌ویژه برای کشورهای درحال‌توسعه از جاذبه بیشتری برخوردار ‌‌‌‌است.

ایران از ظرفیت بسیار مطلوبی برای تولید برق از انرژی تجدیدپذیر بادی برخوردار است. انرژی پایدار از زیرساخت اساسی توسعه پایدار و اقتصاد کشور است. با توجه به اتمام سوخت‌های فسیلی کشورها از جمله ایران، در آینده‌ای نه‌چندان دور مجبور به سرمایه‌گذاری در فناوری انرژی‌های نو ازجمله انرژی بادی هستند. فناوری نانو می­تواند در زمینه تولید برق به کمک توربین بادی نقش مؤثری ایفا کند و استحکام اجزای اصلی توربین بادی که شامل پره­های توربین, سازه و ژنراتور هستند را با به‌کارگیری فناوری نانو بالابرده و درعین‌حال وزن و هزینه ساخت را تا حد امکان کاهش دهد. هم‌چنین با استفاده از فناوری‌ نانو در اجزای فرعی توربین بادی مثل روان کارها و ذخیره‌ساز, راندمان سیستم را بالا برفته و هزینه تعمیر و نگهداری سیستم توربین بادی کاهش می­یابد.