کاربرد نانوکامپوزیت‌های پلیمری در صنعت خودرو

کاربرد نانوکامپوزیت‌های پلیمری در صنعت خودرو

صنعت کامپوزیت یکی از صنایع رو به رشد در عرصه مواد مهندسی است. نانوکامپوزیت‌ها امروزه به خاطر مزایایی که نسبت به فلزات دارند، توسعه زیادی پیدا کرده‌اند. از این جمله می‌توان به توسعه و کاربرد قطعات نانوکامپوزیتی در صنعت خودرو اشاره کرد.
نانوکامپوزیت‌های مورد استفاده در صنعت خودرو بیشتر از نوع نانوکامپوزیت‌های زمینه پلیمری هستند. این نانوکامپوزیت‌ها از مواد ترمو‌ست (گرما‌سخت) و ترمو‌پلاستیک (گرما‌نرم) تشکیل شده‌اند که توسط نانومواد گوناگون تقویت می‌شوند.
به علت مزایایی که قطعات کامپوزیتی نسبت به قطعات فلزی دارند و صرفه‌جویی‌هایی که در اثر استفاده از آن‌ها ایجاد می‌شود، هر روز قطعات بیشتری از خودرو به قطعات کامپوزیتی تبدیل می‌شود. در فلزات، ریخته‌گری با ضخامت‌های کم، امکان‌پذیر نیست. اگر با ورق نیز به شکل‌دهی قطعه بپردازیم، دور‌ریز زیاد است و تولید ضایعات زیادی دربردارد. در صورتی که برای کامپوزیت‌ها این محدودیت وجود ندارد و به خاطر قدرت سیلان بالا می‌توانند تمام قالب را پر کرده و شکل قطعه مورد نظر را کامل کنند.
سبکی، خواص مکانیکی بالا و افزایش عمر قطعات، مقاومت در برابر خوردگی، سرمایه‌گذاری کمتر در تولید نسبت به قطعات فلزی، سهولت تولید با ماشین آلات کمتر و تعداد بیشتر، و مواردی از این دست، تنها بخشی از مزایایی هستند که خودروسازان را به سمت استفاده از مواد کامپوزیتی و نانوکامپوزیتی سوق می‌دهند.