نانوضدعفونی‌کننده ایرانی برای دام و طیور

شرکت نانو پوشش فلز ضدعفونی کننده سطوح، کف سالن، دیوارها و محوطه نگهداری دام و طیور را تولید و به بازار عرضه می‌کند.

مقاومت میکروبی و سویه‌های مقاوم بیمارستانی از جمله چالش‌های اساسی در حوزه پزشکی و سلامت محسوب می‌شوند. ضدعفونی‌کننده‌های نانویی به‌عنوان یک راهکار جدید جهت مقابله با این مشکلات به تأیید مجامع معتبر علمی رسیده‌اند؛ این نانوضدعفونی‌کننده‌ها، ماندگاری و اثربخشی بالایی دارند.

بر همین اساس شرکت نانو پوشش فلز از یک دهه پیش تولید آزمایشی و تحقیق بر خواص نانوکلوئید نقره را آغاز کرده و بر پایۀ این تحقیقات این شرکت موفق به تولید انواع ضدعفونی‌کننده نانویی شده است. این محصولات به عنوان ضد عفونی‌کننده سطح بالا شناخته می‌شود که مادۀ مؤثرۀ اصلی در آن نانوذرات نقره است.

ضدعفونی‌کننده سطوح، کف سالن، دیوارها و محوطه نگهداری دام و طیور حاوی نانوذرات با غلظت ۴۰۰۰ppm که با نام نانوبیوساید شناخته می‌شود، موفق به کسب مجوزهای لازم از سازمان غذا و دارو و سازمان دامپزشکی شده است.

این محصول در حوزه‌های انسانی و دام و طیور کاربرد داشته و نسبت به بسیاری از ضدعفونی‌کننده‌های غیرنانویی از کارایی بالاتری برخوردار است.

از جمله مزیت‌های ضدعفونی‌کننده نانوبیوساید نسبت به سایر ضدعفونی‌کننده‌های شناخته شده می‌توان به پایه آبی محصول، نداشتن سمیت استنشاقی، عدم ایجاد حساسیت تنفسی، عدم سمیت سلولی و پوستی و عدم ایجاد مقاومت در میکروارگانیسم‌ها و قرارگرفتن نانوذرات به‌دلیل سایز نانو در خلل و فرج سطوح و ابزارها اشاره کرد.

در حالی که سایر ضدعفونی‌کننده‌ها پس از زمان کوتاهی تبخیر یا تجزیه می‌شوند، ماندگاری و اثربخشی بالا از جمله ویژگی‌های بارز ضدعفونی‌کننده‌های نانوبیوساید است.

علاوه بر این، از آنجا که بیشترین مشکل در ضدعفونی کردن خلل و فرج و کنج‌ها است، ضدعفونی‌کننده نانوبیوساید با قرارگرفتن نانوذرات در خلل و فرج و کنج‌ها رشد و حیات میکرو اورگانیسم‌ها را در این فضاها به حداقل می‌رساند. گفتنی است که محصولات تولیدی شرکت نانو پوشش فلز نسبت به محصولات نانویی وارداتی از مزیت قیمتی قابل توجهی برخوردار است.

در حال حاضر شرکت نانو پوشش فلز محلول‌های ضدعفونی‌کننده بیمارستانی، محلول ضدعفونی‌کننده دام و طیور و محلول ضدعفونی‌کننده دام کوچک را با برند نانوبیوساید تولید و عرضه می‌کند.

شرکت صنعتی و تحقیقاتی نانوپوشش فلز یکی از شرکت‌های دانش‌بنیان فعال در حوزۀ فناوری‌ نانو است. این شرکت دارای ۱۵ فناوری ثبت شده و ۱۸ پتنت داخلی و خارجی و بیش از ۲۰ محصول تولیدی است.

پروژۀ پایان‌نامۀ کارشناسی ارشد و دکتری متعددی با همکاری این شرکت به نتیجه رسیده است. شرکت نانو پوشش فلز علاوه بر دریافت گواهی‌نامه نانو مقیاس برای محصولات خود، پروانه تأسیس غذا و دارو، مجوز فعالیت شرکت دارویی، پروانه ساخت سازمان غذا و دارو (دریافت کدهای IRC تایید شده)، ISO ۹۰۰۱-۲۰۱۵، ISO۱۴۰۰۱-۲۰۱۵، ISO۴۵۰۰۱-۲۰۱۸ و GMP را نیز دریافت کرده است.